Aort Damarı Genişlemesi Bitkisel Tedavisi

Aort en büyük atardamarınızdır ve oksijenli kanı vücudun her yerine taşır. Aort duvarları zayıflarsa, aort anevrizması olarak bilinen bir genişleme meydana gelebilir. Aort damarı genişlemesi aortun herhangi bir bölümünde oluşabilir, ancak en sık karında (abdominal aort anevrizması) veya üst gövdede (torasik aort anevrizması) görülür.

Aort anevrizmanız varsa endişelenmek için bir neden vardır: Damar çok büyürse yırtılabilir, bu son derece tehlikelidir ve hayati tehlike arz eden kanamalara neden olabilir.

 

Aort Damarı Genişlemesi Bitkisel Tedavi Yöntemleri

Aort Damarı Genişlemesi Bitkisel Tedavi Yöntemleri
Aort Damarı Genişlemesi Bitkisel Tedavi Yöntemleri

 

Aort damarı geniş olan hastalar bazı bitkilerden yararlanabilir. Bu bitkiler ökseotu, hindiba, sarımsak, zencefil, ıhlamur, alıç, civanperçemi, kediotu kökü, biberiye ve paprikadır. Aort damarı genişlemesi bitkisel tedavisinde kullanılabilecek bu bitkiler, idrarla vücutta biriken sıvıların dışarı atılmasına yardımcı olur ve kalbi güçlendirmeye katkı sağlar.

 

İbrahim Saraçoğlu Aort Damarı Genişlemesine Ne İyi Gelir?

İbrahim Saraçoğlu Aort Damarı Genişlemesine Ne İyi Gelir
İbrahim Saraçoğlu Aort Damarı Genişlemesine Ne İyi Gelir

 

Saraçoğlu’nun kalp damarlarını açmak ve kan dolaşımını güçlendirmede etkili bir kür önerisi mevcuttur. Ayrıca bu kür altı ayda bir uygulanırsa, diyabet, yüksek tansiyon, kalp damar rahatsızlıkları ve karaciğer yağlanması gibi hastalıklara iyi gelir.

Bunun için maydanozları bölüp mutfak robotu içine atın. Ardından, doğranmış bir diş sarımsağı ve iki yemek kaşığı taze sıkılmış limon suyunu ekleyin. Yarım bardak kadar su ekledikten sonra robotu 1,5 dakika çalıştırın. Hazırladığınız karışımın hepsini aç karnına kahvaltıdan yaklaşık 20 dakika önce tüketin.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun önerdiği bu kür, ilk 3 gün sarımsak ekleyerek tüketilmeli, 2. üç gün sarımsak eklemeden hazırlayıp tüketilmeli, 3. üç gün ise sarımsak ekleyerek tüketilmeli. Toplamda 9 gün uygulandıktan sonra 3 gün ara verilmeli. Sonrasında, tekrardan aynı şekilde 9 gün uygulanmalı.

 

Damar Genişlemesine Ne İyi Gelir?

Damar Genişlemesine Ne İyi Gelir
Damar Genişlemesine Ne İyi Gelir

 

Damar genişlemesi için cerrahi müdahale ve bitkisel tedavi olmak üzere iki yöntem vardır. Cerrahi müdahalede damar tıkayıcı ilaçla kapatılır ya da hasar görmüş damar çıkartılarak yerine yapay damar konulur. Çoban çökerten bitkisi, atkestanesi, üzüm çekirdeği ve yulaf ise damar genişlemesine iyi gelen bitkisel tedavi yöntemleri arasında yer alır.

 

Aort Damarı Geniş Olan Hastaların Nelere Dikkat Etmesi Gerekir?

Aort Damarı Geniş Olan Hastaların Nelere Dikkat Etmesi Gerekir
Aort Damarı Geniş Olan Hastaların Nelere Dikkat Etmesi Gerekir

 

Aort anevrizması olan kişilerin, nelere dikkat ederek anevrizmayı önlemede uzun bir yol kat edebilir.

1. Diyetinizde Sağlıklı Seçimler Yapın

Kalorisi, doymuş ve trans yağları ve sodyumu yüksek diyetler, tümü anevrizmalar için risk faktörleri olan yüksek tansiyon, yüksek kolesterol, ateroskleroz ve obeziteye yol açabilir.

Bu sebeple, anevrizma geliştirme riskini dengelemeye yardımcı olmak için yeme alışkanlıklarınızı değiştirmeniz gerekir. İşte bunu yapmanın birkaç yolu:

 • Pasta, kurabiye ve şeker gibi işlenmiş, paketlenmiş atıştırmalıklar yerine taze, bütün gıdaları seçin.
 • Et, biftek ve dana kaburga gibi yağlı et parçalarını sınırlayın.
 • Kızarmış ve fast food yiyecekleri sadece ölçülü olarak yiyin.
 • Tam yağlı süt ürünleri yerine az yağlı veya yağsız süt ürünlerini tercih edin.
 • Beyaz pirinç veya beyaz ekmek gibi rafine, beyaz karbonhidratlar yerine tam tahıllar ve esmer pirinç veya tam tahıllı ekmek gibi kompleks karbonhidratları tercih edin.
 • Soda, meyve suyu ve enerji içecekleri dahil şekerli içeceklerden kaçının veya sınırlandırın.
 • Hindistan cevizi, hurma çekirdeği ve hurma yağı yerine zeytinyağı gibi kalp-sağlıklı yağlar kullanın.
Hipertansiyon, anevrizma için bir risk faktörüdür. Düzenli olarak tansiyon takibinde bulunun. Evde tansiyon aleti ile kontrol edebilirsiniz. Ayrıca tansiyonu dengede tutmak için düzenli egzersiz yapın, sigarayı bırakın, stresi yönetin.

3. Kötü Kolesterolü Düşürün, İyi Kolesterolü Yükseltin

Yüksek kolesterol, damar sertliğine veya atardamarların sertleşmesine neden olabilir. Örneğin, abdominal aort anevrizması gelişen kişilerde genellikle yüksek kolesterol bulunur, ancak anevrizmaların yüksek kolesterolden mi yoksa yaygın risk faktörlerinden mi kaynaklandığı açık değildir.

Ancak kötü kolesterolü düşürmek ve iyi kolesterolü yükseltmek için yediklerinize dikkat edebilirsiniz. Kötü kolesterolü düşürmek, doymuş ve trans yağları sınırlandırmak ve iyi kolesterolü artırmaya yardımcı olmak için omega-3 yağ asitleri açısından zengin yiyeceklerin daha fazla tüketilmesi gerekir.

Omega-3 yağ asitleri yüksek gıdalar şunları içerir:

 • Somon, uskumru, ringa balığı, göl alabalığı ve sardalye gibi yağlı balıklar
 • Ceviz, keten tohumu ve chia tohumu gibi kuruyemişler ve tohumlar
 • Keten tohumu yağı, soya fasulyesi yağı ve kanola yağı gibi bitkisel yağlar
 • Yumurta, yoğurt ve süt
 • Soya fasulyesi
 • Yabani pirinç

4. Düzenli Egzersiz Yapın

Düzenli bir egzersiz programı kan basıncınızı ve trigliseritlerinizi düşürebilir, iyi kolesterolü yükseltebilir ve sağlıklı bir diyetle birlikte kilo vermenize yardımcı olabilir.

Size anevrizma teşhisi konduysa, doktorunuz şiddetli egzersizden ve yorucu faaliyetlerden kaçınmanızı tavsiye edebilir, bu nedenle yardımcı olabilecek düşük etkili bir program uygulayın.

5. Stresi Azaltın ve Doğru Yönetin

Stres ve yüksek tansiyon arasındaki bağlantı belirsizdir, ancak stres altındayken vücudunuz nefes almanızı, kalp atış hızınızı ve kan basıncınızı artıran bir hormon olan adrenalin salgılar. Ayrıca stres, alkol almak gibi kan basıncını artırabilecek sağlıksız davranışlara yol açabilir.

Günlük stres kaynakları kaçınılmaz olsa da, onlara nasıl tepki verdiğiniz bir dünya fark yaratabilir. Stresi azaltmanın birkaç yolu vardır . Bazıları şunları içerir:

 • Egzersiz yapmak
 • Meditasyon
 • Farkındalık teknikleri
 • Zaman yönetimi
 • Derin nefes alma ve ilerleyici kas gevşemesi
 • Gevşeme
 • Aile ve arkadaşlarla zaman geçirmek
 • Bir hobi edinmek
 • Zamanınız konusunda gerçekçi olmak ve artık “hayır” demek

6. Obstrüktif Uyku Apnesini Tedavi Edin

Bütün gece uyuduktan sonra horlarsanız veya yorgun uyanırsanız, kan basıncınızı yükseltebilen ciddi bir tıbbi durum olan obstrüktif uyku apnesine sahip olabilirsiniz.

Obstrüktif uyku apnesi , torasik aort ve abdominal aort anevrizmalarının ilerlemesi ile ilişkilidir ve beyin anevrizmaları olanlar için kötü sonuçlara yol açabilir.

Doktorunuz uyku apneniz olduğundan şüphelenirse, bir uyku laboratuvarında veya evde bir uyku çalışması isteyecek ve kilo vermenizi veya ameliyat olmanızı önerebilir.

7. Sigarayı Bırakın

Sigara içmek beyin ve aort anevrizmalarının oluşumu ve yırtılması için önemli bir risk faktörüdür, ancak sigarayı bırakmak riskinizi azaltabilir.

Pasif içicilik, kan damarlarınıza aktif olarak sigara içmekle aynı zararı verebilir, bu nedenle pasif içiciliğe izin verilen yerlerden kaçının ve ailenizden ve arkadaşlarınızdan evinizde veya arabanızda sigara içmemelerini isteyin.

9. Düzenli Doktor Kontrollerine Gidin

Sizde veya aile geçmişinizde anevrizma varsa, doktorunuza bu durumundan bahsedin. Ayrıca, herhangi bir semptomu derhal kendisine bildirdiğinizden emin olun.

Kaynak;

Aort Damarı Genişlemesi Bitkisel Tedavisi

Yorum yapın