Ayak Parmak Ağrısı Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Freiberg hastalığı, Morton nöroması, plantar plak sorunları, sesamoidit ve tarsal tünel sendromu gibi birçok ayak ve ayak parmak ağrısı sorunu vardır.

Erken teşhis edilirlerse, bu ağrılı durumların çoğu ameliyatsız olarak tedavi edilebilir ve hastaları mümkün olan en kısa sürede normal yaşam tarzlarına geri döndürür.

 

Freiberg Hastalığı

Freiberg Hastalığı
Freiberg Hastalığı

 

Bu olağandışı durum, ikinci metatarsal kemik deforme olduğunda ortaya çıkar. Çoğunlukla genç kadınlarda görülür, normalde ergenlik çağında hızlı büyüme sırasında meydana gelir. Semptomlar normalde genç yaşlarda veya 20’li yaşların başında kendini gösterir, bunlara aşağıdakiler dahildir:

 • Ayak topunun altındaki ağrı
 • Topuklu ayakkabı giymekle şiddetlenen, genellikle ikinci metatarsal kemiğe yakın olan ön ayak sertliği, şişme ve ağrı
 • Topallama

Freiberg Hastalığı Tedavisi

Bol bol dinlenmek, ayak parmaklarına baskıyı en aza indirmek için özel ayakkabılar giymek ve doktorunuzun önerdiği şekilde iltihap önleyici ağrı kesiciler almak etkili olabilir. Durumun ciddiyetine bağlı olarak, doktorunuz ağrıyı hafifletmek için ameliyat önerebilir.

 

Plantar Plak Problemleri

Plantar plaka, ayak tabanındaki, ayak parmağının tabanına ve metatarsal kemiklere bağlı yumuşak dokudur. İşlevi, koşarken veya yürürken, ayakta dururken ayak parmağınızı yere getirmeye yardımcı olmaktır. Plantar plak sorunları, çıkık parmak veya çekiç parmak gibi diğer durumları tetikleyebilir.

 

Plantar Plak Problemleri Tedavisi

Plantar plak problemleri her zaman ameliyat gerektirmez. Sık sık, buz uygulamasının düzenli uygulanması ile birlikte ayağın dinlenmesi ve tıbbi tavsiye altında anti-inflamatuar ağrı kesici alınması sorunu çözebilir.

Ayakkabı tabanlık veya ayakkabı değişikliği de yardımcı olabilir. Doktorunuz, plantar plağın yırtılma riski olduğunu düşünüyorsa veya çekiç parmakla sonuçlanabileceğini düşünüyorsa, cerrahi bir yol önerilebilir.

 

Sesamoidit

Bu durum, ayak başparmağı ekleminin altında yatan sesamoid kemiklerdeki ağrıyı içerir. Ayağın diğer kemiklerinden farklı olarak, sesamoidler kemiklerden ziyade tendonlara ve etraflarındaki kaslara bağlanır.

Ağrı genellikle ayak başparmağının altında, ayak topuğunun yakınında yaşanır. Morarma ve şişlik de meydana gelebilir.

 

Sesamoidit Tedavisi

Sık sık dinlenmek, doktorunuzun önerdiği şekilde antiinflamatuar ağrı kesici almak, ayağınızı mümkün olduğunca az kullanmak ve ayağınızı buzlu tutmak ağrıyı en aza indirebilir. Rahat, yumuşak ayakkabılar önerilir.

 

Ayak Parmak Ağrısına Hangi Bölüm Bakar?

Ayak Parmak Ağrısına Hangi Bölüm Bakar
Ayak Parmak Ağrısına Hangi Bölüm Bakar

 

Ayak parmak ağrısının birçok nedeni vardır. Ağrıyı genellikle evde kendiniz hafifletebilirsiniz. Ancak ağrı geçmezse doktora görünmenizde fayda var.

Ayaklarda hissedilen ağrılar için hastanelerin Ortopedi bölümüne gidilmesi gerekir. Doktorlar, ağrının neyden kaynaklandığını anlayıp ona göre tedavi yöntemi uygulayacaktır.

 

Ayak Parmak Sızlaması Neden Olur?

Ayak Parmak Sızlaması Neden Olur
Ayak Parmak Sızlaması Neden Olur

 

 • Aşırı yük
 • Kas yetmezliği yükleri
 • Biyomekanik işlev bozukluğu
 • Travma
 • Eklem kısıtlamaları
 • Aşınma ve yıpranma

Ayak Parmak Ağrısı Nasıl Geçer?

Ayak Parmak Ağrısı Nasıl Geçer
Ayak Parmak Ağrısı Nasıl Geçer

 

Ayak parmak ağrısını gidermek için dinlenme, buz uygulaması, ayağı yüksekte tutma ya da ağrı kesici ve ödem giderici ilaçlardan yararlanılabilir. Bunlara ek olarak, ayağa tam oturan ayakkabı giymek, ayak germe egzersizleri ve ayrıca ayaklarda nasır varsa tedavi edilmesi gerekir.

 

Ayak Parmaklarında Ağrı ve Yanma

Ayak parmaklarında ağrı ve yanma sebebi olarak nöroma gösterilebilir. Nöroma, ayak sinirlerinin etrafındaki bğ dokusunun genişlemesi ve iltihaplanması durumunda ortaya çıkar. Genellikle ağrı, yanma, kramp, huzursuzluk, karıncalanma ve duyuda bozukluk şeklinde şikayetler gösterir.

Morton nöroma ayakta daha sık görülür. 30 yaş üstü ve kadınlarda görülen bu durum, uygunsuz ayakkabı kullanmaktan ve topuklu ayakkabı giymekten dolayı meydana gelir.

Ayak parmaklarında keskin ağrı, yanma, hissizlik, buruşuk çorap hissi, ayakkabı giyerken veya çıkarırken artan ve azalan ağrı şeklinde şikayetler ortaya çıkabilir.

 

Ayak Baş Parmağının Altı Neden Ağrır?

Ayak baş parmağının altı çeşitli sebeplerden dolayı ağrıyabilir. Bunlar;

 • Uygun olmayan ayakkabılar giymek
 • Aşırı soğuk havalara maruz kalmak
 • Ayağa bir şey düşmesi
 • Çeşitli hastalıklar

 

Kaynak;

Ayak Parmak Ağrısı Hangi Hastalığın Belirtisidir

Yorum yapın