Ayak Yarasına Ne İyi Gelir Bitkisel Çözüm

Ayaktaki yaralar çeşitli sebeplerden dolayı ortaya çıkabilir. Yanlış ayakkabı giyilmesi, hijyen yetersizliği, kontrolsüz şeker hastalığı, damar ve sinir hasarına bağlı sorunlar, çıplak ayakla yürümek, ileri yaş, kilolu olmak, tırnak bozuklukları ve sigara kullanımı ayak yarasına neden olabilir.

Genellikle kendi kendine geçebildiği gibi tıbbi yardımlara da ihtiyaç olabilir. Ayak yarasına ne iyi gelir merak ediyorsanız, içeriğimize göz atmanızı tavsiye ederiz.

 

Diyabetik Ayak Yarası Nasıl İyileşir?

Diyabetik Ayak Yarası Nasıl İyileşir
Diyabetik Ayak Yarası Nasıl İyileşir

Diyabet hastalarında kontrolsüz şeker seviyeleri, ayaklarında şekil bozukluklarına ve ayak yaralarına neden olabilir. Genellikle ayak derileri çatlak, pul pul dökülen, kuru ve nasırlı şeklindedir.

Yara oluşumunu önlemek için ayak bakımına önem verilmelidir. İşte yara oluşumunu engellemek için alınabilecek önlemler;

  • Ayak derisini kaşımaktan uzak durmalı.
  • Kontrolsüz şeker hastalığını engellemek için diyet ve egzersiz yapılmalı.
  • Ayaklardaki kuru cildi yumuşatmak için nemlendirici kullanılmalı.
  • Uygun ayakkabı ve çorap giyilmeli.
  • Ayakların enfeksiyon kapmasına neden olabilecek uygulamalardan kaçınılmalı.

Diyabetik ayak yarası tedavisi şunları içerir:

  • Öncesinde şeker hastalığı teşhisi konmuşsa, ileride ayak yarası problemi ile karşılaşmanız olası. Bu sebeple, kan şekerini kontrol altında tutarak bu yaraların oluşmasını önleyebilirsiniz.
  • Ayak yaraları için doktorunuz muayene sonrasında, gerekli bulursa damarlara doppler çekimi veya anjiyo yapabilir.
  • Yara bölgesindeki ölü dokular temizlenir ve pansuman yapılır.
  • Şayet yara enfeksiyon kapmışsa, antibiyotik tedavisine başlamanız gerekebilir.

Ayak Yarasına Ne İyi Gelir Evde?

Ayak Yarasına Ne İyi Gelir Evde
Ayak Yarasına Ne İyi Gelir Evde

 

Ayak yaraları için bazı bitkisel tedavi yöntemleri mevcut. Bu yöntemleri evde uygulayabilir ve ayaklarınızdaki yaraları kısa zamanda tedavi edebilirsiniz.

Bal

Her derde deva olan doğal balı sulanmayan yarı kabuklanmış ve tekrarlayan yaralar üzerinde kullanabilirsiniz. Yapmanız gereken, yara bölgesine ince tabaka halinde uygulayıp ortalama 15-20 dakika bekletmenizdir. Sonrasında, ılık su ile ayaklarınızı yıkayın.

Lahana Yaprağı

Uygun bir tencerenin içinde lahana yapraklarını bir miktar suda kaynatın. Kaynadıktan sonra suyu ile akşamları yaraya pansuman yapın. Ardından, yaranın üzerini lahana yaprağı ile sarıp, üzerine sargı bezi kapatın. Sabah kalktığınızda sargı bezini ve lahana yaprağını çıkarıp, ayağınızı lahana suyu ile yıkayın. En son ılık suyla ayaklarını yıkayın. Lahana kürünü günde bir kez yapmak yeterlidir.

Dut Yaprağı

5 tane taze dut yaprağını 1 su bardağı klorsuz suyun içine ekleyip kısık ateşte kaynamaya bırakın. Ilıdıktan sonra karışıma sargı bezini batırıp, yaraya pansuman yapın. Pansuman sırasında ıslanan yara iyice kuruduktan sonra yaranın üstünü kapatın. Bal kürü ile dut yaprağı pansumanını her gün ve bir ay boyunca tekrarlayın.

Aloe Vera Jeli

Yara üzerine aloe vera jelini ince tabaka halinde uygulayıp yaklaşık 15-20 dakika kuruyana kadar bekletin. Daha sonra, ılık su ile temizleyip yaranın üzerini kapatın.

Gotu Kola Bitkisi

Kaynamış suyun içinde 5-6 adet gotu kola bitkisi yaprağını bekletin. Ardından, ezerek macun kıvamına getirin. Akabinde, yaranın üzerine kalın tabaka halinde sürüp ortalama 15-20 dakika bekleyin. Süre sonunda, ılık su ile yıkayın. Bu uygulamayı gün içerisinde 1 kere yapabilirsiniz.

Hindistan Cevizi Yağı

Büyümemiş kabuklanmış ve yeni çıkan yaralar üzerine gün içerisinde 2-3 kere Hindistan cevizi yağı sürerek kısa sürede iyileştirebilirsiniz.

Elma Sirkesi

Dörder çorba kaşığı ılık su ile elma sirkesini karıştırıp sargı bezini içine batırın. Sonrasında, bu bezle yaraya pansuman yapın. Kurudukça yenisi ile değiştirin. Elinizdeki karışım bitinceye kadar devam edin. Bittikten sonra ise, ılık su ile yıkayıp yaranın üstünü kapatın.

Çay Ağacı Yağı

Uygun bir kabın içine yarım çay bardağı Hindistan cevizi yağı alıp üzerine 10-15 damla kadar çay ağacı yağı ekleyin. İyice karıştırdıktan sonra yara üzerine uygulayın. Eğer küçük yaralar üzerine uyguladıysanız, kuruduktan sonra yıkayın. Ancak açık ve uzun süredir iyileşmeyen yaralara uyguladıysanız, biraz daha fazla beklettikten sonra ılık su ile yıkayın. Ciddi yaralar için gün içerisinde 2 defa uygulayabilirsiniz.

Biberiye Yağı

2 çay kaşığı Hindistan cevizi yağı ile 2 damla biberiye yağını karıştırıp yara üzerine uygulayın. Kuruduktan sonra ılık su ile yıkayın.

Zerdeçal

Yarım su bardağını kaynattıktan sonra ılımaya bırakın. Ardından, bu suya 1 çay kaşığı zerdeçal ekleyin. Macun kıvamına gelene kadar zerdeçal ekleyip karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı yara üzerine uygulayıp yaklaşık 15 dakika bekletin. Sonrasında, ılık su ile temizleyin. Bu işlemi gün içerisinde 2 defa uygulayabilirsiniz.

 

Kaynak;

Göz Kanlanmasına Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu Tedavisi

Yorum yapın