Bağırsak Kurdu Nasıl Düşürülür Bitkisel Tedavisi

Bağırsak kurtları çok yaygın olarak görülen bir sağlık problemidir. Genellikle fark edilmeden uzun süre bu canlılarla yaşanması mümkün olmaktadır. Bağırsak kurtları geceleri anüste kaşıntı, uykuda ağızdan salya akması, kansızlık, karın ağrısı, bazı durumlarda kusma veya ishalle kendini belli edebilmektedir.

Okul çağındaki çocuklarda sık olarak görülür. Çocuklarda görüldüğü zaman tedavinin ailecek yapılması önemlidir. Toplu halde yaşanan ve çamaşırların bir arada yıkandığı yerlerde bulaşması çok kolay olmaktadır.

Bağırsak kurdu dünyada 1,5 milyardan fazla insanda görülen bir rahatsızlıktır. Ülkemizde de çok yaygın olan bir rahatsızlıktır. Bağırsak kurtlarının larvaları dış ortamdaki koşullara çok dayanıklıdır. Kullanılan dezenfektan ve diğer koruyucu maddelere karşı dirençlidir. Bağırsak kurtlarının tespit edilmesi için dışkıda analiz yapılması gerekmektedir.

Bağırsak kurdu düşürülmesi amacıyla birçok farklı yöntem denenmektedir. Bunlardan ilki evde denenebilecek olan bitkisel yöntemlerdir. Yemeklerinize daha fazla sarımsak eklemenizin faydası olur. Ayrıca b ve c vitamini bakımından zengin besinleri tüketmenizin de faydası olduğu bilinmektedir. Havuç, patates kabak ve tatlı patates tüketimini arttırarak kurtlardan kurtulmanız mümkün olabilir.

Yoğurt gibi probiyotik beslenmenin de sağlığınıza faydası olmaktadır. Beslenme alışkanlıklarınız arasında bulunan kahve, çay, alkol, şeker ve tahıl tüketiminden bir süre uzak durulmasının bağırsak kurtlarını dökmede yardımcı olacağı bilinmektedir.

Bağırsak Kurdu Nasıl Düşürülür

Bağırsak Kurdu Nasıl Düşürülür
Bağırsak Kurdu Nasıl Düşürülür

Bağırsak kurdu düşürülebilmesi için bitkisel yöntemler evlerde denenerek başarılı olunamazsa ve şikayetleriniz devam ederse bir uzmana görünmeniz gerekir.

Doktorlar yaptıkları dışkı analizleri ile bağırsak kurtlarının varlığını, türünü ve ne şekilde tedavi edilebileceğini sizlere bilgi olarak verir. Ailenizde kaç kişi varsa herkesin şikâyeti olmasa da doktorun verdiği ilacı içmesi gerekir. Kullanım şekline göre 15 gün sonra ikinci bir doz alınır. Bu iki dozluk uygulama sonrasında hasta tekrar gidip dışkı testi yaptırdığında sonucun kurtların dökülmesi olarak göründüğü bilinmektedir.

Tedavi sonrasında ellerin yıkanmasına, meyve ve sebzelerin dikkatle yıkanmasına, et ve türevlerinin uygun koşullarda pişirilmesine ve dışarıda yemek seçimlerine ve salatalara dikkat edilmesine devam edilmesi gereklidir.

Bağırsak Kurdu Bitkisel Tedavi Saraçoğlu

Bağırsak Kurdu Bitkisel Tedavi Saraçoğlu
Bağırsak Kurdu Bitkisel Tedavi Saraçoğlu

Bağırsak kurdu bitkisel tedavi için Saraçoğlu’nun önerisi; 1 çay kaşığı kekik yutulmalı veya kaynayan bir bardak suya bir tatlı kaşığı kekik koyulmalı ve ılındığı zaman içilmelidir. Kullanılan kekiğin özellikle yaban kekiği veya dağ kekiği olması gerekmektedir.

Bir diğer alternatif de gün içinde yediğiniz salataların içine bir tatlı kaşığı kabak çekirdeği yağı eklemenizdir. Kabak çekirdeği yağı ve kekik kürünü aynı anda kullanmanızda bir sakınca yoktur.

Bitkisel içerikli besinlerin bazı bünyelerde alerjik reaksiyonlara sebep olduğu bilindiği için bu konuda hassas olmanız ve bitkisel önerileri tek tek uygulamanız tavsiye edilir.

Bağırsak Kurdu Kabak Çekirdeği Tedavisi

Bağırsak Kurdu Kabak Çekirdeği Tedavisi
Bağırsak Kurdu Kabak Çekirdeği Tedavisi

Bağırsak kurtlarının tedavisi amacıyla kabak çekirdeği tüketimi önerilmektedir. Kabak çekirdeği içinin çiğ olarak tüketilmesi gereklidir. Bir bardak kaynamış suyun içine bir yemek kaşığı kabak çekirdeği içi koyulur ve soğuyuncaya kadar beklenir. Sabah ve akşam olarak aç karnına tüketilmesi gerekmektedir.

Kabak çekirdeğinin lifli yapısı bağırsakların tamamen boşalmasına ve bağırsak kurtlarının dışarı atılmasına sebep olmaktadır. Bu sayede bağırsak kurdu rahatsızlığının tedavisi mümkün olur.

Yorum yapın