Basura Bitkisel Çözüm | Evde Tedavi Yöntemleri

İnsan vücudunun en hassas noktalarından biri olan makat ve çevresinde oluşan şişliklere hemoroid denilmektedir. Halk arasında basur veya mayasıl olarak bilinen bu rahatsızlık sıkça karşılaşılan bir sağlık sorunudur. Çoğu zaman kendini gösteren bu sorun yetişkinlerin 4’te 1’inde görülmektedir.

Kaşıntı, ağrı ve kanama gibi belirtiler ile kendisini gösteren basur kişilerin yaşam kalitesini düşürmekte ve hastanın oturup kalkmasına bile engel olabilecek seviyede ağrılara neden olmaktadır.

Toplumda çok görülen rahatsızlıklar içinde olan basur için tedavi yöntemleri çok fazla araştırılmaktadır. Tıbbi müdahalelerin zorlu ve bazen de maliyetli oluşu kişileri evde tedavi olmaya itmektedir. Bu durumu yaşayan hastaların çoğu ise sorunun bulunduğu alan dolayısı ile bir cerraha görünmeye çekinerek evde tedavi olma yollarını aramaktadır.

 

Dış Hemoroid Evde Nasıl Tedavi Edilir

 

Dış Hemoroid Evde Nasıl Tedavi Edilir
Dış Hemoroid Evde Nasıl Tedavi Edilir

 

Hemoroid iç ve dış basur olarak kendini 2 şekilde göstermektedir. İç hemoroidte ağrı sızı çok fazla yoktur. Basur içeridedir ve sadece dışkıda kan gelmesi ile tespit edilir. Dış hemoroid ise oldukça ağrılı, kaşıntılı ve kanamalı şekilde ortaya çıkmaktadır. Her 2 çeşitte de cerrahi bir destek almak önem taşımaktadır.

Hemoroid evde çeşitli taktikler uygulanarak geçirilebilir. Öncelikle dışkılama ihtiyacı duyulduğunda beklenmemeli ve tuvalete en kısa sürede gidilmelidir.

Uzun süre hareketsiz oturmak da bunu tetikleyeceği için oturarak çalışan kişiler düzenli olarak molalar vermeli ve yürüyüş yapmalıdır. Günde yeterli miktarda su içilmelidir. Yüksek lifli gıdalar tüketilerek sağlıklı ve dengeli beslenme esas alınmalıdır.

Fiziksel ve psikolojik açıdan sağlıklı bir yaşam benimsenmelidir. Bu kurallara uyulduğu takdirde hemoroid hızlı bir şekilde iyileşmeye gitmekte ve tekrar etme sorunu ortadan kalkmaktadır.

Bu kuralların yanında çobançantası kürü ile basurdan evde tedavi olarak kurtulmak mümkün hale gelmektedir. Tarifi:

4 bardak suyun içerisine 4 tatlı kaşığı çobançantası bitkisi kıyılarak atılmalıdır. Bu bitki suyun içerisinde 8 saat bekletilir. 8 saatten sonra bu bitkiler sudan süzülür ve karışım taze olarak tüketilir.

Yapılan bu karışım pamuğa batırılarak basur olan bölgeye sürülür. Düzenli olarak 1 hafta boyunca yapılmalıdır. Böylece dış hemoroid ortadan kalkacaktır.

 

Basura Hangi Yağ Sürülür

 

Basura Hangi Yağ Sürülür
Basura Hangi Yağ Sürülür

 

Basur tedavisinde kullanılan birçok bitkinin yanında önemli yağlar da bulunmaktadır. Basur için en güçlü silahlardan olan yağların başında kantaron yağı gelmektedir. Cilt dokusunu yenileyen ve iyileştiren kantaron yağı hemoroid sorununda da sıkça kullanılır.

Kanamayı durduran bir ürün olması nedeniyle basur sırasında oluşan kanamaları kontrol altına almakta ve cildi yenileyerek sağlıklı bir yaşam sunmaktadır.

 

Basura Hangi Yemekler İyi Gelir

 

Basura Hangi Yemekler İyi Gelir
Basura Hangi Yemekler İyi Gelir

 

Birçok nedeni olan basurdan kurtulmak için öncelikle sebepler ortaya çıkarılmalıdır. Toplumumuzda yeme içme alışkanlıklarının sağlıklı olmaması bu sorunun başlıca sebeplerindendir. Basur oluşmasını engelleme veya oluştuktan sonra hızlı iyileşmesine yardım etmek için düzenli beslenme esas alınmalıdır.

 

Basura iyi gelen bazı yiyecekler;

 • Düzenli olarak yoğurt tüketme
 • Düzenli olarak çorba içme
 • Keçiboynuzu tüketimi
 • Vitamin değeri yüksek gıdalar ve meyve tüketiminin arttırılması
 • Sigara ve stresten uzak durma
 • Hareketli bir yaşam tarzı
 • Sabahları aç karna papatya çayı tüketilmesi
 • Toz zerdeçal tüketimi

basura iyi gelen gıdalar arasındadır. Özellikle yağlı, baharatlı ve acı yemekler basura kötü geleceği için tüketilmemelidir.

Lif değeri yüksek besinlerin tüketimi arttırılarak iyileşme sağlanmalıdır.

 

Basura İyi Gelen Bitkiler

 

Basura İyi Gelen Bitkiler
Basura İyi Gelen Bitkiler

 

Basur hastaların yüksek ağrılar çektiği ve çoğu kez doktora gitmekten çekindiği türde bir rahatsızlıktır. Ancak evde bazı bitkiler ile bu sorun kısa sürede çözülebilir. Bu bitkilerin başında dereotu gelmektedir.

Dereotu parçalanıp suyu çıkana kadar ezildikten sonra bir bardak su içerisine konulur. Daha sonra gece yatmadan önce ve sabah erken saatlerde aç karna içilirse faydası görülecektir.

Basura iyi gelen diğer bitkiler de şu şekildedir;

 • Aloe vera cilt rahatsızlıkları için kullanılan mucizevi bir bitkidir. Bu bakımdan merhem gibi kullanılması basuru kısa sürede geçirecektir.
 • Kişniş tohumu geçmişten beri basur sorunu için kullanılan bir üründür. Kişniş tohumlarını bir gece suda bekletin ve ertesi sabah bu suyu için. Basur tedavisi için oldukça önemli bir üründür.
 • İskoç karaağacının yapraklarını ezip biraz su ile karıştırıp merhem haline getirin. Daha sonra bir pamuk yardımı ile basur olan alana sürün. Düzenli kullanıldığında şikayetler kısa sürede geçecektir.
 • Mango çekirdeğinin içerisinde buluna iltihap kurutucular sayesinde bu sorun çözülebilir. Evde yenilen mangoların çekirdekleri kurutulup toz haline getirilir daha sonra günde iki kez bir miktar bal ile karıştırılıp yenilebilir.
 • Yaban mersininden bir miktar alınarak bir sargı bezine sarılır ve basurun olduğu bölgeye uygulanırsa ağrı ve kaşıntıların hafiflediği görülecektir.

 

Yorum yapın