Candida Mantarı Bitkisel Tedavisi

Candida mayası, her insanda ortak olan trilyonlarca bakteriden biridir. Sindirim sistemi, ağız, vajina, rektum ve deride bulunabilir. Normal seviyeler içindeyken bizi hiçbir şekilde rahatsız etmiyor. Ancak büyürse candida bir sağlık sorunu haline gelebilir.

Candida aşırı büyümesi aslında en yaygın mantar enfeksiyonu türüdür. Bugün bu yazımızda, candida mantarı bitkisel tedavisi üzerine önerilerde bulunacağız. Bu durumdan siz de muzdaripseniz, o halde doğru yere geldiniz!

Candida Mantarı Bitkisel Tedavisi İbrahim Saraçoğlu

Candida Mantarı Bitkisel Tedavisi İbrahim Saraçoğlu
Candida Mantarı Bitkisel Tedavisi İbrahim Saraçoğlu

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu candida mantarı bitkisel tedavisi için aynı safa bitkisini öneriyor.

  1. Kaynamış 1 su bardağı suyun içine 1 tatlı kaşığı aynı safa bitkisi ekleyip, ortalama 5 dakika kısık ateşte kaynatın.
  2. Çay hazır olduktan sonra süzün ve bu karışımı akşam yemeğinden 2 saat sonrasında için.
  3. Üzerine hiçbir şey tüketmeyin. İbrahim Saraçoğlu’nun önerdiği bu küre 1 ay boyunca devam etmeniz gerekiyor.

Candida Mantarına Hangi Bitki İyi Gelir?

Candida Mantarına Hangi Bitki İyi Gelir
Candida Mantarına Hangi Bitki İyi Gelir

Candida mantarı tedavisi için diyet oldukça önemlidir. Özellikle lahana türü sebzeler, mevsimine göre bol miktarda sebze, salata, yeşil yapraklılar, taze soğan, sarımsak ve pırasa tüketilmelidir.

Candida Mantarı Ne Yok Eder?

Candidayı öldürdüğü bilinen Hindistan cevizi yağından faydalanabilirsiniz. Hindistan cevizi yağını topikal olarak uygulayabilir ya da yutarak kullanabilirsiniz.

Candidanın Öldüğünü Nasıl Anlarız?

Candidanın Öldüğünü Nasıl Anlarız
Candidanın Öldüğünü Nasıl Anlarız

Candida mantarı öldüğünde vücutta birtakım belirtiler ortaya çıkabilir. Bunlar; baş ağrısı, baş dönmesi, dalgınlık, grip, kaşıntı, egzama ve mide bulantısıdır. Bu belirtiler genellikle kişiden kişiye değişmekle beraber, 3 ila 10 gün sürebilir. Ancak genellikle doğru tedavi uygulandığında birkaç hafta içerisinde kişi kendini iyi hissetmeye başlar.

Candida Mantarı Nasıl Beslenmeli?

Candida mantarı belirtilerinden bazılarını yaşıyorsanız, candidadan nasıl kurtulacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. Neyse ki, bir dizi tedavi seçeneği mevcuttur. Diyet ve yaşam tarzındaki değişikliklerden belirli fungisitlerin alınmasına kadar, candidanın aşırı büyümesini durdurmak ve vücudunuzu yeniden denge durumuna getirmek mümkündür.

Şeker Alımınızı Ortadan Kaldırın

Şeker, candida’nın birincil yakıt kaynağı olduğu için, başlamak için en iyi yer, bariz (ve o kadar da bariz olmayan) şeker alımını durdurmaktır. Şekerin ayrıca yoğurt ve granola bar gibi yerlerde saklanabileceğini unutmayın. Candida ile doğrudan başa çıkmak için, içerik listesinde ilk olmasa bile, bileşen olarak şeker içeren tüm yiyeceklerden kaçının.

Karbonhidratı Azaltın

Karbonhidratlar kendi başlarına şeker içermese de, bir kez yenildiğinde şekere dönüşürler. Bu nedenle, candida temizliği sırasında, özellikle ekmek, kraker ve cips gibi rafine edilmiş kaynaklardan kaçınmak veya en azından karbonhidratı azaltmak daha iyidir. Pirinç gibi bazı karbonhidratlar, bal gibi bazı tatlandırıcılardan daha fazla glisemik yüke sahiptir.

Yüksek Laktozlu Süt Ürünlerinden Uzak Durun

Süt, karbonhidratlara benzer. Yutulduğunda, şekere dönüşür. Süt ayrıca, aşırı candida büyümesinin neden olduğu zaten sızdıran bir bağırsağı daha fazla tahriş edebilen iltihaplı bir gıda olarak kabul edilir.

Glutensiz Ürünlere Yönelin

Son derece enflamatuar olmasının yanı sıra, gluten, kandidiyazdan muzdarip olanlar için bir kısır döngünün parçası olabilir. Candida’nın çölyaksız gluten duyarlılığı olanlar için kök neden olabileceğine dair bazı kanıtlar var.

Bu kategoriye giriyorsanız, candidanızı iyileştirmek için çok daha fazla sebebiniz var demektir. Bunu yapmak, gluteni tekrar tolere edebileceğiniz anlamına gelebilir. Her halükarda, candida temizliği sırasında daha iyi karbonhidrat kaynakları, nişastalı sebzeler ve amaranth ve kinoa gibi bazı yüksek proteinli, glutensiz tahıllardır. Neyse ki, bir dizi glutensiz fast-food seçeneği mevcut.

Alkol Alımını Azaltın

Alkol vücudunuzda parçalandığında, esasen candida‘yı beslemeye devam eder. Özellikle bira ve şarap dahil olmak üzere fermente alkol, her ikisi de inflamatuar olan daha yüksek miktarda şeker ve gluten içerir.

Yorum yapın