Cilt Kuruluğuna Bitkisel Çözüm

Hava koşulları, mevsim değişiklikleri veya düzensiz beslenme sonucunda vücudumuzda birçok değişim yaşanmaktadır. Bu değişimler sadece iç organlarda değil çoğu zaman da cilt problemlerine yol açmaktadır. Bu dış etkenler sebebiyle cildin nem kaybına uğraması kuruluklara yol açmakta ve kötü görünümler oluşturmaktadır.

Cilt kuruluğu çoğunlukla dikkate alınmayan bir problem olarak görülmektedir. Ancak vaktinde ve doğru tedaviler yapılmadığında cilt tahriş olmakta ve döküntüler meydana gelmektedir.

Ciltte oluşan bu sıkıntıları önlemenin en önemli yolu bitkisel tedavilerden geçmektedir. Cildin üst kısmının hassas olması dolayısıyla kimyasal ilaçlar kullanılması zarar verebilmektedir. Ancak bitkisel yağlar ve ilaçlar hem cildin ihtiyaç duyduğu nemi geri kazandırmakta hem de tahriş olmuş deriyi onarmaktadır.

 

Cilt Kuruluğuna Bitkisel Çözüm İbrahim Saraçoğlu

 

Cilt Kuruluğuna Bitkisel Çözüm İbrahim Saraçoğlu
Cilt Kuruluğuna Bitkisel Çözüm İbrahim Saraçoğlu

 

Bitkiler ile doğal çözümler bulan Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu cilt kuruluğu yaşayan bireyler için de kürler hazırlamaktadır. Hazırladığı kürler hem sağlığa zarar vermemekte hem de cildin ihtiyacı olan değerleri geri kazandırmaktadır. Bu bakımdan en çok araştırılan doktorlar arasında bulunmaktadır.

 

İbrahim Saraçoğlu cilt kuruluğu kürü tarifi;

 

1 su bardağı kaynayan suya bir tatlı kaşığı lavanta bitkisi atılır ve 15 dakika boyunca kaynatılır. Kaynadıktan sonra ılıması için bekletilir ve süzüldükten sonra ılık bir şekilde içilir. Bu tarif 15 gün boyunca içilmelidir. Akşam yemeğinden 2 saat sonra içilmesi gerekmektedir.

Diğer bir tarif ise yulaf samanı kürüdür. Bunu uygulamak için bir bardak kaynayan klorsuz suya bir tatlı kaşığı yulaf samanı atılır ve 10 dakika kaynatılır. Sıcak halde süzülmelidir. Ilıdıktan sonra bu karışımla kuruyan bölge 3 kez ıslatılır ve 30 dakika bu şekilde bekletildikten sonra yıkanabilir.

Ayrıca deri kaşıntıları içinde birebirdir.

 

Kuru Cilde Ne İyi Gelir Evde Çözüm

 

Kuru Cilde Ne İyi Gelir Evde Çözüm
Kuru Cilde Ne İyi Gelir Evde Çözüm

 

Cilt kuruluğu günümüzde sıkça rastlanan sıkıntıların başında gelmektedir. Doğanın ve hava koşullarının bozulması ve çok fazla kozmetik ürünlerin kullanılması vücut dengesinin bozulmasına yol açmaktadır. Bunun sonucunda cilt kurulukları oluşmaktadır.

Cilt kuruluğunu tıbbi tedaviler almadan evde tedavi etmek mümkün olmaktadır. Bu tedaviler sonucunda cildin ihtiyaç duyduğu nem geri kazanılacaktır.

Sağlıklı beslenme dostu avokado içerisinde bulunan yağlar sayesinde cilt problemlerine de çözüm olarak görülmektedir. 3 adet avokado soyulduktan sonra çatal yardımı ile püre haline getirilmelidir. Daha sonra üzerine 1 tatlı kaşığı bal ilave edilir ve iyice karıştırılır. Bu karışım kuruluğun oluştuğu bölgeye sürülür ve yarım saat bekletilir. Yarım saatten sonra bol su ile iyice yıkanmalıdır.

Bu maske haftada 2 veya 3 kez yapılabilir.

 

Cilt Kuruluğuna Doğal Çözüm

 

Cilt Kuruluğuna Doğal Çözüm
Cilt Kuruluğuna Doğal Çözüm

 

Cilt kurulukları vücudun normal yapısının bozulmasına ve pul pul dökülmesine sebep olmaktadır. Bu durum hem kötü bir görünüm oluşturmakta hem de tahriş olan yerden can yakıcı olabilmektedir.

Cilt kuruluklarını cerrahi yardım almadan doğal yöntemler ile çözmek mümkündür. Bu doğal çözümler maddi bakımdan uygun olmalarının yanında evde kolayca uygulanabilmesi açısından da kolaylık sağlamaktadır.

Cilt kuruluğuna en iyi gelen maddelerden biri baldır. İçerisinde barındırdığı antioksidan ve nemlendirici özellikler sayesinde cildin ihtiyaç duyduğu nem kısa sürede yerine gelecektir.

Bunun için 1 tatlı kaşığı bal ve 1 tatlı kaşığı zeytinyağı bir kap içerisinde birleştirilir. Bir kaba alınan bal ve zeytinyağı iyice karıştırılır. Karışım hazırlandıktan sonra kuruluk oluşan bölgeye masaj yapılarak sürülür.

30 dakika boyunca bekletildikten sonra bol su ile yıkanmalıdır. Bu karışımdan daha iyi sonuç almak için duşa girmeden yarım saat önce sürülmelidir. Böylece duşta kaybedilen nemi dengelemek mümkün olacaktır.

 

Cilt Kuruluğuna İyi Gelen Yağlar

 

Cilt Kuruluğuna İyi Gelen Yağlar
Cilt Kuruluğuna İyi Gelen Yağlar

 

Cilt kuruluğu sorunu yaşayan kişilerin ciltlerinde çeşitli etkenlerden dolayı nem ve yağ kaybı yaşanmaktadır. Bunun önüne geçmek ve kuruluğu sonlandırmak için yağlar kullanılması önemlidir.

Bu yağların içinde en etkili olanı Hindistan cevizi yağı’dır. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun da önerdiği bir yağdır.

 

Cilt kuruluğu için önerilen yağlar;

 

  • Argan yağı
  • Avokado yağı
  • Badem yağı
  • Kayısı çekirdeği yağı
  • Zeytinyağı olarak bilinmektedir.

 

Kuru Cildi Nemlendirmek İçin Ne Yapmalı

 

Kuru Cildi Nemlendirmek İçin Ne Yapmalı
Kuru Cildi Nemlendirmek İçin Ne Yapmalı

 

Cilt kuruluğu yaşayan bireyler bu durumu hastaneye gitmektense evde doğal yollar ile tedavi etmeye çalışmaktadır. Daha kısa sürede ve daha etkili sonuç veren doğal yöntemler son zamanlarda çok fazla araştırılmakta ve bu yolla çözümler sağlanmaktadır.

Kuruyan cildi nemlendirmek için en kolay yollardan biri aloe vera bitkisidir. Hem kullanımı kolay hem de etkisinin büyük olması nedeniyle çok fazla başvurulan bir bitkidir.

Bunun için aloe vera yaprağı açılarak içerisindeki jel alınır ve kuruyan bölgeye masaj yapılarak sürülür. Bölgede yarım saat kaldıktan sonra bol su ile durulanmalıdır. Aloe vera bitkisi bulmada güçlük çeken bireyler bu jeli hazır satıldığı yerlerden de temin ederek kullanabilirler.

Hiçbir zarar bulundurmaması bakımından her gün yapılabilecek bir uygulamadır. Kısa süre içerisinde vücudun kaybettiği nemi geri verecektir.

 

Güneşten Kuruyan Cilde Ne İyi Gelir

 

Güneşten Kuruyan Cilde Ne İyi Gelir
Güneşten Kuruyan Cilde Ne İyi Gelir

 

Cilt kuruluğunun birçok sebebi bulunmaktadır. Ancak bunu tetikleyen bir diğer faktör de güneştir. Güneşin kuruttuğu cildi birçok şekilde nemlendirmek mümkündür. Yazıda ismi geçen yağlar ve diğer doğal ürünler güneş kuruluğu için de çok rahat bir şekilde kullanılabilir.

Yorum yapın