Cinsel Organda Siğil Bitkisel Tedavisi

Genital siğiller, cinsel organların herhangi bir yerinde veya anüs çevresinde veya üst uyluklarda küçük etli büyümeler, şişlikler veya cilt değişiklikleridir. Cinsel organda siğil oluşmasına genel olarak insan papilloma virüsü (HPV) neden olur.

 

Siğilleri Ne Yok Eder

 

Siğilleri Ne Yok Eder
Siğilleri Ne Yok Eder

 

 • Siğilli bölgeye çay ağacı yağı sürüp gazlı bez ile belli bir süre kapatın. Bu uygulamayı düzenli olarak yaptığınız takdirde, siğil küçülerek kaybolacaktır.
 • Kaşıntı ve kabarıklığı alması için aspirinli su hazırlayarak etkilenen bölge üzerine uygulayıp gazlı bezle kapatın. Her akşam bu işlemi tekrarlayın ve zamanla siğillerin geçtiğini fark edeceksiniz.
 • Hint yağı ile 1-3 hafta boyunca siğilli bölge üzerine masaj yaparak uygulayın. Hint yağı, siğili ortadan kaldırmaya yardımcı olacaktır.
 • Siğilin sebep olduğu kaşıntıyı gidermek için etkilenen bölge üzerine diş macunu sürüp yara bandı ile kapatmanız iyi gelecektir.
 • İnce bir limon kabuğunu siğilin üzerine yerleştirip gazlı bezle kapatın. Bu işlemi her gece tekrarlayın ve her seferinde taze limon kabuğu koyun.
 • Siğil bitkisel tedavisinde yer alan havuçtan yararlanabilirsiniz. Havuç suyu ile bölge üzerine masaj yapabilir ya da etkilenen bölge üzerine havuç dilimleri koyup bir bezle kapatabilirsiniz. Düzenli olarak uygulandığında kısa sürede siğillerden kurtulabilirsiniz.
 • Siğilin yayılmasını önlemek için zerdeçal kullanılabilir. Bunun için 10 gün boyunca her akşam siğil üzerine zerdeçal yağı ile masaj yapın.
 • Ilık suda deniz tuzunu çözdürdükten sonra bu suyun içinde siğil olan el ya da ayaklarınızı 15 dakika bekletin. Bu işlemi 1 hafta boyunca tekrarlayın.

İbrahim Saraçoğlu Siğil Tedavisi

 

İbrahim Saraçoğlu Siğil Tedavisi
İbrahim Saraçoğlu Siğil Tedavisi

 

Elma sirkesini bir pamuğa döküp siğilden etkilenen bölge üzerine bastırarak uygulayın. Yaklaşık 5 dakika kadar tutun. Bu işlemi 10 gün boyunca düzenli olarak uygulayın.

Alternatif olarak, Saraçoğlu’nun siğil için önerdiği diğer tedavi yöntemi ise, suda çözünen propolis ile siğilli bölge üzerine 1-2 damla sabah ve akşam damlatmaktır. Ayrıca günde 15 damla propolis içilmesi de gerekir.

 

Siğil Bitkisel Tedavi Maranki

 

Siğil Bitkisel Tedavi Maranki
Siğil Bitkisel Tedavi Maranki

 

Ahmet Maranki siğil tedavisi için elma sirkesini öneriyor. Bunun için yara bandının içindeki beze içilebilir elma sirkesini döküp etkilenen bölge üzerine yapıştırın. Bu uygulamayı 9 gün boyunca tekrarlayın. Her seferinde yeni bant yapıştırın.

 

Vajinada Siğil Neden Olur

 

Vajinada Siğil Neden Olur
Vajinada Siğil Neden Olur

 

Genital siğillere insan papilloma virüsü (HPV) adı verilen bir virüs neden olur. HPV’nin birçok türü vardır. Bunlar, bağışıklığı baskılanmış (zayıf bağışıklık sistemi) kişilerde çok yaygındır.

Genital siğillere neden olan durumlar:

 • Vajinal ve anal seks dahil ten tene temas
 • Seks oyuncaklarını paylaşmak
 • Oral seks

Vajinada Siğil Nasıl Geçer

 

Görünür genital siğilleri tedavi edip etmemeniz konusunda doktorunuzla konuşun. Genellikle tedavi olmaksızın geçerler, ancak yayılabilirler. Çoğu insan, semptomlar veya siğillerin görünümü nedeniyle onları tedavi etmeye karar verir. Ancak semptomlarınız yoksa ve siğillerin nasıl göründüğü konusunda endişelenmiyorsanız, bekleyip siğillerin geçip geçmediğini görebilirsiniz.

Genital siğilleri tedavi etmeye karar verirseniz, sizin için en iyi tedavi hakkında doktorunuzla konuşun. Sizin veya doktorunuzun siğillere uygulayabileceği reçeteli ilaçlar vardır. Veya doktorunuz bunları lazerle, ameliyatla veya dondurarak çıkarabilir.

Görünür siğilleri tedavi etseniz veya siğilleriniz tedavi edilmeden kaybolsa bile, HPV enfeksiyonu vücudunuzun hücrelerinde kalabilir. Hiçbir belirtiniz olmasa bile genital siğilleri partnerinize bulaştırmanız mümkündür.

 

Rahimde Siğil Belirtileri Nelerdir

 

Rahimde Siğil Belirtileri Nelerdir
Rahimde Siğil Belirtileri Nelerdir

 

Kadınlarda genital siğiller vulvada, vajina duvarlarında, dış genital organlar ile anüs arasındaki bölgede, anal kanalda ve servikste büyüyebilir. Erkeklerde penisin ucunda veya gövdesinde, skrotumda veya anüste oluşabilirler. Ayrıca enfekte bir kişiyle oral cinsel ilişkiye giren bir kişinin ağzında veya boğazında da ortaya çıkabilir.

Genital siğillerin belirti ve semptomları şunları içerir:

 • Genital bölgenizde küçük, ten rengi, kahverengi veya pembe renkte şişlikler
 • Birbirine yakın birkaç siğilin neden olduğu karnabahar görünümlü şekiller
 • Genital bölgenizde kaşıntı veya rahatsızlık
 • Cinsel ilişki sırasında kanama

Genital siğiller gözle görülemeyecek kadar küçük olabilir. Ancak genital siğiller, bağışıklık sistemi baskılanmış bir kişide büyük kümeler halinde çoğalabilir.

 

Siğil Tedavi Edilmezse Ne Olur

 

Siğil Tedavi Edilmezse Ne Olur
Siğil Tedavi Edilmezse Ne Olur

 

Siğiller zararsızdır. Çoğu durumda, aylar veya yıllar içinde kendi kendine geçerler. Eğer yayılıyorsa veya ağrıya neden oluyorsa ya da görünüşlerini beğenmiyorsanız, tedavi etmek isteyebilirsiniz. Ancak siğil tedavisi her zaman işe yaramaz. Onlar, aynı yerde veya vücudunuzun farklı bir bölümünde yeniden ortaya çıkabilir.

Yorum yapın