Furacin Merhem Nedir, Ne İşe Yarar?

Furacin krem nedir, ne işe yarar? Furacin merhem ne için kullanılır, nerelerde kullanılır? Furacin merhem tırnak batması iyi gelir mi? Furacin merhem açık yaraya sürülür mü?

Furacin merhem yüze sürülür mü? Furacin merhem yasak mı? gibi soruların yanıtlarını bu içeriğimizde ele aldık. İçeriğimize göz atın ve bu krem hakkında bilmeniz gereken her şeyi öğrenin.

 

Furacin Merhem Nedir?

Furacin Merhem Nedir
Furacin Merhem Nedir

Etkin maddesi nitrofurazon olan Furacin, cilt üzerine uygulanabilen limon sarısı renkte, opak, yarı şeffaf bir merhemdir.

 

Furacin Merhem Neye Yarar?

Furacin Merhem Neye Yarar
Furacin Merhem Neye Yarar

Bu krem cilt iltihabından kaynaklı cilt enfeksiyonlarını ve enfekte olan yanıkları tedavi eder. Bunların yanında, bakterileri öldürür veya büyümelerini önler.

 

Furacin Merhem Tırnak Batması İyi Gelir Mi?

Tırnak batması tedavi edilmezse, ciltte enfeksiyon oluşabilir. Cilt enfeksiyonları tedavisinde kullanılan kremler arasında da Furacin merhem yer almaktadır. Tırnak batması durumunda bu kremi sorunlu bölgeye uygulamak iyi gelecektir.

 

Furacin Merhem Hemoroid İyi Gelir Mi?

Basur, diğer adıyla hemoroid tedavisinde Furacin merhemin kullanılıp kullanılamayacağı merak ediliyor. Genellikle doktorunuzun önerdiği basur kremini kullanmanız gerekir ve Furacin merhemin basur için kullanımı olmadığı da bilinmelidir.

 

Furacin Merhem Ne İçin Kullanılır?

Furacin Merhem Ne İçin Kullanılır
Furacin Merhem Ne İçin Kullanılır

 

  • Cilt enfeksiyonları
  • Dış kulak iltihabı
  • Ameliyat yaralarının enfeksiyon kapmasını engellemek için
  • Yara, yanık, kesik ve ülser gibi
  • Ciltte oluşan sivilceli durumlarda kullanılır.

 

Furacin Merhem Açık Yaraya Sürülür Mü?

Cilt rahatsızlıkları olan açık yara, kesik ve yanık gibi durumlarda furacin merhem kullanılabilir. Ancak özellikle açık yaraya uygulanan doz miktarına dikkat edilmesi gerekir.

Çünkü yarayı sulandırabilir ve daha kötü hale getirebilir. Bu sebeple, doktorunuzun veya eczacınızın önerdiği şekilde kullanmalısınız.

 

Furacin Merhem Yüze Sürülür Mü?

Furacin merhemin yüze sürülüp sürülmediği konusu oldukça merak konusu. Cilt rahatsızlıkları için kullanılan bir krem olmasının yanında, cilt üzerindeki bakterilerin oluşmasını ve çoğalmasını da önler. Yani yüz bölgesinde sorunlu olan yere rahatlıkla uygulanabilir.

 

Furacin Merhem Bebeklerde Kullanılır Mı?

Annelerin en çok merak ettiği konulardan biri de furacin merhemi bebeklerin cilt sorunlarında kullanıp kullanamayacaklarıdır. Ancak bu kremin bebekler üzerinde kullanılamayacağı bilinmelidir. Çocuklarda ise, doktor tavsiyesi ile kullanılması gereklidir.

 

Furacin Merhem Yasak Mı?

Furacin Merhem Yasak Mı
Furacin Merhem Yasak Mı

Bazı ilaçlar çeşitli hastalıklara neden olduğu gerekçesiyle satışı yasaklanmıştır. Bunlardan biri de Furacin merhemdir. Furacin, antibakteriyel bir kremdir. Ancak kansere neden olduğu sebebiyle kullanımı yasaklanmıştır. Cilt rahatsızlıkları tedavisinde kullanılan bu kremin yerine sağlık uzmanları muadilini verebilir.

 

Furacin Merhem Yan Etkileri

Nefes almada zorluk, bölgesel ödem, karın ağrısı, kurdeşen, dudak, boğaz ve dilde şişkinlik, deride döküntü, kızarıklık, şişkinlik gibi yan etkileri mevcuttur. Bu yan etkilerden herhangi biriyle karşılaşmanız durumunda doktorunuza bildirmeyi sakın unutmayın.

 

Furacin Merhem Muadili

  • Furacept %0.2 merhem
  • Furaderm %0.2 56 gr pomad
  • Furazol kulak damlası 20 ml
  • Nitrocin %0.2 merhem 56 gr

 

Kaynak;

Furacin Merhem Nedir, Ne İşe Yarar?

Yorum yapın