Göğüs Ucu Yarasına Ne İyi Gelir Saraçoğlu Tedavisi

Göğüs ucu yarası emziren annelerde daha fazla görülmekle beraber emzirmeyi hem anne hem de bebek için çileli hale getirebilir. Memenin yanlış tutulması, genetik etkenler, bebeğin damağının yüksek yapıda olması, bebeğin küçük ağzı olması ve çenesindeki sorunlar ve ayrıca emme sırasında dilini geriye çekip emmesi gibi durumlar meme ucunda yaraların oluşmasına neden olur. Göğüs ucu yarasına ne iyi gelir öğrenin ve bebeğinizi keyifle emzirin.

 

Göğüs Ucu Yarası Nasıl Geçer Bitkisel?

Göğüs Ucu Yarası Nasıl Geçer Bitkisel
Göğüs Ucu Yarası Nasıl Geçer Bitkisel

 

  • Göğüs ucu yarası ayva çekirdeği suyu ile iyileştirilebilir. Bunun için sıcak suyun içine birkaç tane ayva çekirdeği atıp bekleyin. Çekirdekler özünü verdikten sonra ılık bir halde meme ucuna bu suyu masaj yoluyla uygulayın.
  • Organik zeytinyağı göğüs ucu yarasına kesin çözüm arayanlara yardımcı olur. Her emzirme sonrasında birkaç damla zeytinyağını meme ucuna sürüp tedavi edilebilir.
  • Göğüs ucu yarasına doğal yöntem olarak anne sütü gösterilebilir. Özellikle her emzirme öncesinde meme uçlarından bir damla süt çıkarıp meme çevresine sürülerek kullanılabilir.
  • Göğüs ucu yaralarını ve ağrısını gidermek için düzenli olarak her emzirme sonrasında göğüs ucuna çay ağacı yağı uygulanabilir. Ancak emzirmeden önce göğüs ucu ılık su ile temizlenmesi atlanmamalıdır.
  • Aloe vera yağı düzenli kullanımda meme ucu hasarları onarır, emzirme sırasındaki ağrıyı önler. Göğüs ucuna masaj yoluyla uygulayarak kullanılabilir.
  • Göğüs ucundaki kızarıklık ve yaraları iyileştirmek için sarı kantaron yağından faydalanabilir. Düzenli olarak her gece göğüs ucuna kantaron yağını uygulamak göğüs ucunu rahatlatacaktır.
  • Hasar gören meme uçlarına vazelin masaj yapılarak sürülebilir. Ancak her emzirme öncesinde göğüs ucu anne sütü ile temizlenmesi önerilir.

 

Bebek Emzirirken Göğüs Ucu Yarasına Ne İyi Gelir?

Bebek Emzirirken Göğüs Ucu Yarasına Ne İyi Gelir
Bebek Emzirirken Göğüs Ucu Yarasına Ne İyi Gelir

 

Emzirmeyi zorlaştıran ve acı verici hale sokan meme ucu yarası için emziren annelere iyi gelen şeyler şu şekildedir:

  • Meme ucu nemli kalmamalıdır. Bundan dolayı, pamuk içeren göğüs pedleri tercih etmeniz ve bu pedleri sık sık değiştirmeniz gerekir.
  • Emzirme sonrasında göğüs ucuna sıcak kompres yerine ılık kompres uygulamanız tavsiye edilir.
  • Doktorunuzun göğüs ucu yaraları için önerdiği kremi kullanarak da rahatlama sağlayabilirsiniz.

Göğüs Ucu Yarasına Ne İyi Gelir Krem?

Göğüs Ucu Yarasına Ne İyi Gelir Krem
Göğüs Ucu Yarasına Ne İyi Gelir Krem

 

Emziren annelerin sıklıkla karşılaştığı göğüs ucu yarası için piyasalarda güvenle kullanılabilecek kremleri sizler için araştırdık. Hem içeriği hem de fiyatlarını ele aldığımız tabloya göz atabilirsiniz.

Fiyatlar Güncellenmiştir : Şubat 2024

Lansinoh göğüs ucu kremi İngiliz Alerji Kurumu onaylı tek krem 400 TL
Mustela göğüs ucu kremi Klinik çalışmalardan onay almış 320 TL
Incia göğüs ucu kremi %100 bitkisel 250 TL
Dermolife lanolin krem %100 ultra saf lanolin 120 TL
Badger göğüs ucu kremi Organik sertifikalı 420 TL
Avent göğüs ucu kremi Ultra saf lanolinli 600 TL
Garmastan göğüs ucu kremi Emzirmeden önce temizlenmeli 450 TL
Milkway lanolin krem Lanolinli 160 TL
Bepanthen Plus krem Emzirmeden önce temizlenmeli 220 TL
Nisavit krem %100 bitkisel 100 TL
Medela Purelan göğüs ucu kremi Sağlık Bakanlığı ve FDA onaylı 600 TL
Bella B Nipple meme başı kremi %100 güvenli bitki esaslı 470 TL

Göğüs Ucu Yarasına Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu

Göğüs Ucu Yarasına Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu
Göğüs Ucu Yarasına Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu

 

Emziren annelerin daha çok karşılaştığı göğüs ucu yarası için Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu, karabaş otu ile hazırlanan kürü öneriyor. Karabaş otunu meme uçlarına uygulamak için öncelikle 6-7 başak karabaş otunu yarım bardak suyun içine atıp ortalama 5 dakika kadar kaynatılması gerekiyor.

Ardından, ılımaya bırakılır ve bu karışım gün içerisinde 3-4 kere göğüs uçlarına pamuk yardımıyla pansuman yapılır. Bu kürü düzenli uygulamada ise, çok kısa sürede meme ucu yaralarından kurtulmak mümkün.

Sizde kullandığınız ve memnun olduğunuz veya şikayetleriniz olan kremleri yorumlar kısmından biz ve diğer kullanıcılarımız ile paylaşabilirsiniz ♥

Yorum yapın