Göz Batmasına Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu Tedavisi

Göz batması birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. Makyaj malzemelerinin göze kaçması, uykusuzluk, bilgisayara ve telefona uzun süreli bakma, göz kuruluğu, dış ortamlarda rüzgar ve kuruluk gibi durumlar gösterilebilir.

Göz batmasına ne iyi gelir diye soracak olursanız, bunun için evde uygulanabilecek bazı pratik yöntemler olduğundan bahsedebiliriz. Daha fazlasını içeriğimizden öğrenebilirsiniz.

 

Göz Batması Nasıl Geçer Evde?

Göz Batması Nasıl Geçer Evde
Göz Batması Nasıl Geçer Evde

 

  • 1 bardak suyun içine 1 tatlı kaşığı organik elma sirkesi ilave edip karıştırın. Ardından, bu karışıma pamuk batırıp göz kapağınıza kompres yapın.
  • Buzdolabında belli bir süre bekletilen aloe vera suyuna pamuk batırıp göz kapağınıza 1 dakika boyunca kompres yapın.
  • Bir miktar suda kurutulmuş papatya yapraklarını kaynatın. Kaynadıktan sonra ılınmaya bırakın ve ılındıktan sonra süzün. Elde ettiğiniz karışımla gözlerinizi yıkayın.
  • Evde çay demledikten sonra arta kalan-soğumuş çay suyu ile göz kapağındaki batma problemine çözüm bulabilirsiniz. Çay suyuna pamuk batırarak göz kapağınıza 15 dakika uygulayın.
  • Buzdolabında bekletilmiş ve dilimlenmiş salatalığı göz kapaklarının üzerine yerleştirip en az 15 dakika bekleyin.

 

Göze Bir Şey Batıyor Hissi Nasıl Geçer?

Göze Bir Şey Batıyor Hissi Nasıl Geçer
Göze Bir Şey Batıyor Hissi Nasıl Geçer

 

Gözde batma ve yanma şikayeti birçok sebepten ortaya çıkabilir. Özellikle gözünüze sabun, krem, şampuan veya temizlik malzemesi kaçtıysa, bol suyla yıkamanız gerekir. Dilerseniz, steril gözyaşı damlaları da kullanarak daha fazla rahatlama sağlayabilirsiniz.

Alerjilerden kaynaklı göz batması gibi şikayetlerde göz doktoruna başvurmanızı tavsiye ederiz. Genellikle polen, toz gibi alerjenler gözde yanma, batma, sulanma gibi alerjik reaksiyonlara neden olabilir. Ancak göz damlaları veya alerji ilaçları bu şikayeti hafifletebilir.

Bunun haricinde, göz kuruluğu sebebiyle gözde batma probleminiz varsa, koruyucu içermeyen yapay gözyaşı damlaları işe yarayabilir.

 

Göze Yabancı Cisim Kaçması ve Batması Durumunda Neler Yapılmalıdır?

Göze Yabancı Cisim Kaçması ve Batması Durumunda Neler Yapılmalıdır
Göze Yabancı Cisim Kaçması ve Batması Durumunda Neler Yapılmalıdır

 

Makyaj malzemesi gibi yabancı cisimlerin göze kaçması gözde tahrişe ve kızarıklığa neden olabilir. Eğer yabancı cisim görünür bir yerde ise, temiz ve yumuşak bir peçete yardımıyla gözün renkli kısmına değmeden alınabilir.

Ancak göz bebeğine, göz küresine veya göze yapışmış bir halde ise, en yakın sağlık kurumuna gidilmesi önerilir.

 

Göz Batmasına Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu?

Göz Batmasına Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu
Göz Batmasına Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu

 

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu göz batmasının göz kuruluğundan dolayı olarak görüldüğü durumlarda, haşlanmış karnabahar suyunun içilmesini öneriyor.

Ek olarak, göz pınarlarının sağlığı açısından faydalı olan dereotu ve turp tüketmenin de altını çiziyor.

 

Göz Batması Kendiliğinden Geçer Mi?

Göz Batması Kendiliğinden Geçer Mi
Göz Batması Kendiliğinden Geçer Mi

 

Birçok insan göz batması durumuyla karşı karşıya gelebilir. Bu durumun birçok nedeni olabilir ancak genel olarak çok ciddi bir durum değildir. Yani birkaç gün içerisinde kendiliğinden geçebilir fakat evde uygulanabilecek pratik yöntemlerle şikayet hafifletilebilir.

 

Göz Batmasını Önlemenin Yolları

Birçok insanda ortaya çıkabilen göz batmasına neden olan faktörleri bilip, tedbirli olmak bu problemin oluşmasını önleyebilir. Özellikle göz dışardan temas eden yabancı cisimler gözde batmaya neden olabilir. Bunu önlemek için dışarıda iken yaz ve kış fark etmeksizin gözlük kullanabilirsiniz. Yaz aylarında güneş gözlüğü rahatlıkla kullanılabilirken, kış aylarında ise, şeffaf camlı gözlükler düşünebilirsiniz.

Gözün mikrop kapması gözde yanma, batma, kaşınma ve sulanma gibi tepkimelere neden olabilir. Aslında dış ortamlarda iken, ellerimizi ağzımıza ve yüzümüze götürmekten kaçınırsak, böyle bir sorunun ortaya çıkmasını da önlemiş oluruz. Toplu taşımalarda tutunma yerleri, kapı kolları, trabzanlar, kafelerdeki masa ve bardaklar gibi birçok yere temas ediyoruz ve bu temas sonrasında ellerimizi iyice yıkadığımızdan emin olmamız gerekiyor.

Yorum yapın