Göz Kuruluğuna Bitkisel Çözüm Önerileri

Göz kuruluğu rahatsızlığında gözün önünde bulunan ve onu ıslak tutan bölümde sıkıntı oluşmaktadır. Bu tabaka sayesinde göz mikroorganizmalardan, toz ve rüzgârın etkilerinden korunur.
Göz kuruluğunun görülmesinin birçok farklı nedeni olabilmektedir. Bunlar arasında uzun süre bilgisayar ekranı karşısında çalışmak, farklı hastalıklar sebebiyle alınan ilaçlar, hormon ve depresyon ilaçları, ortamın neminin az olması ve parlak ışık altında çalışmak sayılabilir.

Göz kuruluğu olan kişilerde gözlerde kaşınma, yanma, batma hissi meydana gelmektedir. Bu sebeplerden göz fazla kaşındığında kızarıklıkla karşılaşılır.
Aynı zamanda gözlerde oluşan kuruluk gözlerin çabuk yorulmasına da sebep olur. Çalışan kişilerin zorlanmasına ve konsantrasyonlarının bozulmasını tetikler.

Göz Kuruluğu için Evde Yapılacak Çözümler

Göz Kuruluğu için Evde Yapılacak Çözümler
Göz Kuruluğu için Evde Yapılacak Çözümler

Göz kuruluğu ihmal edilmemesi gereken bir rahatsızlıktır. Gözlerde bıraktığı his sebebiyle kişileri çok zorlar. Ağrılı ve kaşıntılı süreçler meydana getirebilir.
Göz kuruluğunun önlemek için evde yapılabilecek çözümler ve tedaviler bulunmaktadır. Bunların arasında en pratik olanı her evde bulunan salatalıktır.

Salatalığı dilimlere ayırıp buzlukta yarım saat beklettikten sonra gözün üzerinde bekletmek sayesinde gözünüzün rahatladığını hissedebilirsiniz.

Çay ve Aloe Vera ile Göz Kuruluğuna Bitkisel Çözüm

Çay ve Aloe Vera ile Göz Kuruluğuna Bitkisel Çözüm
Çay ve Aloe Vera ile Göz Kuruluğuna Bitkisel Çözüm

Papatya çayı da evde hazırlanabilecek bir tedavidir. Bir fincan kaynar suya bir çay kaşığı kuru papatya ekleyip, demleyin. Sonrasında ılındıktan sonra bir pamuğu papatya çayının içine koyun, çayın birazını sıkın ve gözlerinizde 10-15 dakika bekletin.

Bu uygulama ile göz kuruluğunun önüne geçmeniz mümkün olabilmektedir.

Rezene ile yapılan çay soğuduğunda pamukla göz üzerinde bekletilebilir. Gözü rahatlatan bu karışım 10 dakika ve günde en fazla 3 defa uygulanmalıdır.

Aloe vera bir parça koparılarak özü çıkarılır, çıkan öz göz kapağı üzerine birkaç damla olacak şekilde sürülüp bekletilir. Günde 2 defa uygulandığında rahatlama hissedilmektedir.

Ağlamak Göz Kuruluğuna İyi Gelir Mi

Ağlamak göz kuruluğuna iyi gelir. Bunun sebebi ağlamanın gözyaşı bezlerini harekete geçirmesidir. Gözyaşı bezleri harekete geçtiğinde gözde oluşan kurulukta geçmiş olur. Ama kesin bir çözüm olduğu söylenemez. Anlık olarak rahatlamanızı sağlasa da uzun vadede göz kuruluğu için farklı tedavi yöntemleri denemeniz gerekir.

Göz Kuruluğu için Reçetesiz Damla

Göz Kuruluğu için Reçetesiz Damla
Göz Kuruluğu için Reçetesiz Damla

Göz kuruluğu için evde yapılabilecek tedavi yöntemlerinden başka eczanelerde satılan reçetesiz damlalardan da kullanabilirsiniz.
Suni gözyaşı damlaları göz kuruluğu için önerilen bir alternatiftir. Gözlerinizde oluşan kuruluğun kısa sürede giderilmesine katkı sağlar.
Eczacınızdan alabileceğiniz farklı damlalarda bulunur.
En önemlisi şikayetlerinizi bir uzmana danışarak kontrol ettirerek gereken tedaviye başlamaktadır. Bu sayede kesin çözüm bulma yolunda adım atmış olursunuz.

Göz Kuruluğu Tedavi Edilmezse Ne Olur

Göz kuruluğu fark edildiğinde en kısa sürede tedavisine başlanması gereken bir rahatsızlıktır. Eğer ihmal edilirse gözün tahriş olmasına ve bazı durumlarda göz kayıplarına kadar giden sonuçlara rastlanmaktadır.
Göz yaşı gözü koruyan bir tabaka olarak bulunur. Göz yaşının bulunduğu tabakada meydana gelen sorunlar gözün görmesini etkiler. Bu ciddi bir rahatsızlıktır. Evde yapılabilecek alternatif tedavi yöntemleriyle geçmeyen durumlarda mutlaka bir göz doktoruna danışılması önerilmektedir.

Yorum yapın