İbrahim Saraçoğlu Ayak Yanması

Ayak yanması şikayetiniz bulunuyorsa, soruna neyin neden olduğunu bulmak ve mümkün olan en kısa sürede çözmek önemlidir.

Bazı durumlarda, ayak yanması daha ciddi bir sorunun işareti olabilir, bu nedenle bir süredir sizi rahatsız ediyorsa sorunu görmezden gelmeyin.

Bu yazıda, ayak yanmasının en yaygın nedenlerinden bazılarına göz atacağız ve nasıl rahatlayabileceğiniz konusunda bazı ipuçları sunacağız.

 

İbrahim Saraçoğlu Ayak Yanması Tedavisi

İbrahim Saraçoğlu Ayak Yanması Tedavisi
İbrahim Saraçoğlu Ayak Yanması Tedavisi

Hemoglobin yüksekliği ayak yanmasına neden olabilir. Bunu anlamak için hastaneye gidip kan tahlili yaptırmak gerekir. Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu ayak yanması kürü şeklinde internette aramalar oldukça fazla. Ancak Saraçoğlu herhangi bir bitkisel tedavi önermemiştir.

 

Ayak Altı Yanması Hangi Hastalığın Belirtisidir?

Ayak Altı Yanması Hangi Hastalığın Belirtisidir
Ayak Altı Yanması Hangi Hastalığın Belirtisidir

Ayak altı yanması, cilt hastalıkları ve enfeksiyondan kaynaklanabilir, ancak sıklıkla meydana geldiğinde sinir hasarının genel göstergesidir. Ayaklarınız sıcak olabileceği gibi ayaklarınızdaki yanma hissini de hissedebilirsiniz.

Aşağıda ayak altı yanmasının bazı nedenleri verilmiştir:

 • Periferik Nöropati: Ayak yanmasının en yaygın nedenidir. Periferik nöropati, diyabet teşhisi konduğunuzda ortaya çıkan bir sinir hasarı durumudur. Yıllarca tedavi edilmeyen diyabet, vücudunuzda ciddi sinir hasarına neden olabilir, periferik nöropati durumunda ayak ve bacaklarınızdaki sinirler hasar görür.
 • Alkol Kullanımı: Aşırı alkol kullanımı sinirlere zarar verebilir, bu duruma alkolik nöropati denir ve belirtileri arasında ayaklarda yanma vardır.
 • Morton Nöroması: Ayağınızdaki siniri çevreleyen dokunun iltihaplanması veya kalınlaşmasından kaynaklanır, bu da ağrı ve tahrişe neden olur. Nöroma çoğunlukla parmaklar arasında oluşur.
 • Hipotiroidizm: Yetersiz aktif (yeterli hormon üretmeyen) bir tiroid bezinin semptomları, kilo alımı, yorgunluk veya kuru cilt ile birlikte ayak yanması görülebilir.
 • Diyabet: Her iki tipte diyabet (1 ve 2) periferik siniri etkiler. Diyabet tedavi edilmediğinde vücudunuzun kan damarlarına ve sinirlerine zarar verir. Diyabetin bir sonucu olarak, bacaklardaki ve ayaklardaki sinirler etkilenir, bu da sinirlerden gelen sinyallerin iletimini azaltır ve ayrıca kan damarı duvarlarını etkiler.
 • Tarsal Tünel Sendromu: Tibial sinirin posteriorunda hasara veya hasara neden olabilen sürekli şiddetli basıncın neden olduğu ayaklarınızda ağrı veya yanma hissi ile karakterize bir durumdur.
 • Sporcu Ayağı: Ayaklarınızın mantar tarafından enfekte olduğu, enfeksiyonun ayak parmakları arasında başladığı bir durumdur. Sporcu ayağı hastalığı durumunda ayaklarınızda ağrı ve yanma hissi görülebilir.

 

Nöropatik Ayak Yanmasına Ne İyi Gelir?

Nöropatik Ayak Yanmasına Ne İyi Gelir
Nöropatik Ayak Yanmasına Ne İyi Gelir
 • 1 bardak epsom tuzu üzerine ılık su döküp ayaklarınızı bu suya daldırın. 15 dakika beklettikten sonra ayaklarınızı ılık su ile durulayın. Ayak yanması şikayetinizi hafifletmek için düzenli olarak bu kürü uygulayın.
 • 1 bardak elma sirkesini ılık suya ekleyin. Daha sonra, hazırladığınız bu suda ayaklarınızı 20 dakika dinlendirin. Düzenli uygulamada şikayetinizin kaybolduğunu fark edeceksiniz.
 • Ayak yanmasına kesin çözüm arıyorsanız, gün içerisinde zerdeçallı su içmenizi tavsiye ederiz.
 • Uygun bir kabın içerisinde 1 tatlı kaşığı zencefil ile 1 fincan Hindistan cevizi yağını güzelce karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı ayaklarınıza uygulayıp yaklaşık 10 dakika kadar bekletin. Sonrasında, soğu su ile ayaklarınızı durulayın. Düzenli uygulamanızı tavsiye ederiz.
 • Ayak yanmasını hızlı bir şekilde geçirmek istiyorsanız, buzlu suyu ayak tabanınıza uygulayabilirsiniz.
 • Acı kabak yaprağından elde edilen macunu ayak altlarınıza düzenli olarak sürdüğünüzde kısa sürede ayak yanmasından kurtulabilirsiniz.
 • Günde 1 kere olmak şartıyla ayaklarınızı kekik suyuna daldırabilirsiniz. Başka bir seçenek olarak, iki ayrı kekik suyu hazırlayıp ayak yanması problemini gidermenize yardımcı olabilir. Bunun için öncelikle ılık kekik suyunda 10 dakika bekletin, sonrasında soğuk kekik suyunda 5 dakika bekletin. Düzenli olarak her hafta uygulamanız gerekir.

Yorum yapın