İsiliğe Bitkisel Çözüm | İsiliğin Evde Tedavi Yolları

Ortam sıcaklığının artmasına bağlı olarak cilt üzerinde oluşan kırmızı veya pembe renkli kabarcıklardır. Her yaş grubunda görülen bir cilt hastalığı olan isiliğe daha çok çocuk ve bebeklerde rastlanmaktadır.

Çocuk ve bebeklerde daha sık rastlanmasının sebebi cilt gözeneklerinin yetişkin insanlara göre daha küçük olması ve ter bezlerinin yeterince gelişmemiş olmasından kaynaklanmaktadır.

İsilik korkulacak ve panik olunacak bir rahatsızlık değildir. Bu anlamda birçok tedavisi bulunmakta ve bu tedaviler iyi sonuçlar verebilmektedir. İsilik tedavisi için kullanılan bitkisel tedaviler bulunmaktadır.

Bu tedaviler doğal ürünlerden oluştuğu için hastanın bünyesine zarar vermemektedir. Bunun yanında bağışıklığı güçlendirici ve koruma da oluşturmaktadır.

İsilik tedavisinde kullanılan çeşitli bitkisel ürünler bulunmaktadır. Büyükler için ve bebekler için farklı kürler hazırlanmış ve tıbbi tedaviler yerine kullanılması önerilmektedir.

Bebeklerde İsilik Nasıl Geçer içeriğimiz için altı çizili linke tıklayınız!

 

İsilik İçin Evde Ne Yapılabilir

 

İsilik İçin Evde Ne Yapılabilir
İsilik İçin Evde Ne Yapılabilir

 

Günümüzde çok fazla rastlanan sorunlardan olan isilik tedavisi bakımından kolay bir hastalıktır. Evde hazırlanacak olan doğal bitki kürleri ile bu sorun uzun vadede ortadan kaldırılabilir.

Evde bazı yöntemler uygulanarak isilik oluşumu engellenebilir. Dar kıyafetler bebekleri sıkarak isilik oluşumuna neden olmaktadır. Bu açıdan rahat ve mevsime uygun kıyafet tercihi yapılmalıdır. Aşırı terleme ve kalın kıyafetlerde cildin hava almasını önleyeceği için kaçınılması gereken durumlardandır.

Alkollü kozmetik ürünlerinin kullanımı da isilik oluşumuna neden olmaktadır. Yüksek sıcaklıklar da bu soruna sebep olduğu için oda sıcaklıklarının çok yükseltilmemesi gerekmektedir.

Bu önlemler ile beraber elma sirkesi kullanımı da önemlidir. Bir miktar elma sirkesi suya karıştırılır ve bir pamuk yardımı ile cilde sürülürde isilik oluşumu durmaktadır.

Diğer bir doğal ürün ise aloe veradır. Cildin nem dokusunu koruyan ve hücre oluşumuna yardımcı olmasından dolayı krem veya jel olarak cilde sürüldüğünde isilik oluşumunu durduracaktır.

Cilt üzerinde oluşan sivilce ve kabarcıkların tedavisi için önerilen zerdeçal isilik için de kullanılabilir. Bu kızarıklıkları ağrısız bir şekilde kurutup iyileştirecektir. Zerdeçal bir miktar su ile karıştırılıp krem haline getirilir ve bu kızarıklıklara sürülür ise iyileşme görülecektir.

 

İsilik Bitkisel Çözüm Yolları

 

İsilik Bitkisel Çözüm Yolları
İsilik Bitkisel Çözüm Yolları

 

İsilik tedavisi için genellikle doğal tedaviler önerilmektedir. Bu bitkisel çözüm yollarından bazıları şunlardır:

  • Çay ağacı yağı: Günümüzde birçok tedavide kullanılan çay ağacı yağı en çok cilt problemleri için kullanılmaktadır. Bir miktar çay ağacı yağı suyla karıştırılıp isilik olan bölgeye sürülürse kısa sürede iyileştiği görülecektir. Çay ağacı yağı yetişkinlerin kullanımı için uygundur. Bebek ve çocuklarda kullanmadan önce doktora danışılmalıdır.
  • Magnezyum yağı: Cilt sorunlarında kullanılan diğer bir ürün ise magnezyum yağıdır. Vücudun sağlığı ve görüntüsü açısından magnezyum yağı kullanılmalıdır. Krem sürme vaziyetiyle kullanılmalıdır.
  • Hindistan cevizi yağı: Yaşlanma ve cilt rahatsızlıklarına iyi gelmesi ile bilinen hindistan cevizi yağı kullanımı oldukça yaygındır. İsilik tedavisinde de sıkça kullanılmaktadır. Cildi yenilemekte ve cildi sıkılaştırmaktadır.
  • Shea yağı: Çok bilinmeyen bir ürün olan shea cilt rahatsızlıkları için kullanılan bir üründür. Vitamin açısından zengin olan shea yağı ciltteki kurulukları gidererek cildin nemimi korumaktadır.

Shea yağı isilik başlangıcında ve iyileşmenin son evresinde kullanılmaktadır.

 

Zeytinyağı İsiliğe İyi Gelir Mi

 

Zeytinyağı İsiliğe İyi Gelir Mi
Zeytinyağı İsiliğe İyi Gelir Mi

 

Her rahatsızlığa iyi gelen zeytinyağı isilik tedavisinde de kullanılmaktadır. Zeytinyağı kullanımı bakımından çok kolay bir üründür. Doğal bir yöntem olması her yaşta kullanımı uygundur. Doğrudan cilde uygulanarak kullanılabilir. Bebeklerde de güvenle kullanılabilir. Düzenli kullanıldığında isilik oluşumunu engellemektedir.

 

Sıcaktan Oluşan İsilik Nasıl Geçer

 

Sıcaktan Oluşan İsilik Nasıl Geçer
Sıcaktan Oluşan İsilik Nasıl Geçer

 

Sıcaktan oluşan isiliğin ortaya çıkmaması için ortam sıcaklığının dengede tutulması gerekmektedir. Dar ve kalın giysiler giyilmemelidir. Yazın sıcakta durulmamalıdır. Serin ortamlar tercih edilmelidir. Uzun süre aynı yerde hareketsiz durulmamalıdır.

Yazıda bahsedilen bütün ürünler sıcaktan oluşan isilik için de kullanılabilir.

 

Bebeklerde İsiliğe Ne İyi Gelir

 

Bebeklerde İsiliğe Ne İyi Gelir
Bebeklerde İsiliğe Ne İyi Gelir

 

Cilt dokuları tam gelişmeyen ve gözenekleri açık olmayan bebeklerde sık görülen sıkıntılardan biri isiliktir. İsilik oluşumu kaşıntı yaptığı için bebeklerde kötü bir durum ortaya çıkarmaktadır.

Oldukça fazla araştırılan bu konu da en uygun çözüm bentonit kil olarak bilinmektedir. Cildin yenilenmesini sağlayan bentonit kil bebek kullanımı için faydalı bir üründür. Ancak her türlü oluşabilecek sıkıntıya karşı doktora danışmadan kullanılmamalıdır.

 

Yüzdeki İsilik Nasıl Geçer

 

Yüzdeki İsilik Nasıl Geçer
Yüzdeki İsilik Nasıl Geçer

 

Yüzün hassas bir bölge olması dolayısıyla kullanılan ürünler de dikkatle seçilmelidir. Yüz için yazıda anlatılan bütün ürünler kullanılabilir. Ancak bunların arasından en uygunu zerdeçaldır. Su eklenerek krem kıvamı verilen zerdeçal yüze sürülür ve kısa sürede isilik ortadan kaldırılabilir.

Yorum yapın