Kıl Dönmesi Tedavisi Bitkisel Çözüm Yolları

Kıl dönmesi kadınlara kıyasla en çok erkeklerde görülen ve kuyruk sokumunda meydana gelen bir cilt problemidir. Kuyruk sokumu dışında göbek deliği gibi vücudun diğer bölgelerinde de nadiren görülebilir. Türkiye’de 15’ten fazla – son yıllarda erkeklerde 35 yaş arasında görülen hastalık yaygın bir sorun haline geldi. Özellikle erkeklerde daha sık görülürApse, şiddetli ağrı, kötü kokulu akıntı gibi ciddi şikayetlere yol açabilen batık tüylerin erken teşhisi ve tedavisi önemlidir. Ancak toplumumuzda, doktorlara genellikle hastalığın son aşamasına kadar rektal hastalıklar için başvurulmaz. Hastalar yaşadıkları durumu doktorla paylaşmadan bile ailelerinden gizleyebilirler.

Kuyruk Sokumunda Kıl Dönmesi Nasıl Geçer?

Kuyruk Sokumunda Kıl Dönmesi Nasıl Geçer
Kuyruk Sokumunda Kıl Dönmesi Nasıl Geçer

Kıl dönmesi nasıl geçer evde? Kıl dönmesine ne iyi gelir? gibi soruların yanıtları oldukça merak ediliyor. Ameliyatsız bitkisel tedavi yöntemler sayesinde, kıl dönmesinden evde kurtulmanız mümkün. Aşağıda kıl dönmesi için bitkisel tedavi seçenekleri yer almaktadır.

  • Kıl dönmesi iltihaplanması durumunda, çay ağacı yağından yardım alabilirsiniz. Özellikle her gün 2-3 defa iltihaplı bölge üzerine çay ağacı sürerseniz, bölgedeki iltihabın azalmasına yardımcı olacaktır.
  • Şişliğin azaltılmasında Hint yağı işe yaramaktadır. Şiş olan bölge üzerine Hint yağı kullanabilirsiniz.
  • Kıl dönmesinin daha da ilerlemesini önlemek için karbonat ile sirke karışımını iltihaplı bölge üzerine sürerek tedavi edebilirsiniz. Aynı şekilde, soğan da sirkeli karbonat karışımı gibi etkili bir çözüm yöntemidir.
  • Epsom tuzu ile hazırladığınız ılık bir tuz banyosu, kıl dönmesinden kaynaklı tahriş ve iltihabı azaltmaya yardımcı olacaktır.
  • Ciltteki iltihabı ve mantarı önlemede etkili olan Hindistan cevizi yağını kıl dönmesi tedavisinde kullanabilirsiniz.

Yukarıda belirttiğimiz kıl dönmesi için bitkisel tedavi yöntemlerini denemeden önce bilmeniz gereken şeyler var. Kuyruk sokumunuzda şiddetli bir ağrı, kokulu ve iltihaplı akıntı mevcutsa, bu yöntemleri denemeden önce, hiç vakit kaybetmeden Proktoloji Uzmanına görünmeniz gerekir. Sizin için en doğru yöntemi yapacağından emin olabilirsiniz.

Küçük Kıl Dönmesi Nasıl Geçer?

Küçük Kıl Dönmesi Nasıl Geçer
Küçük Kıl Dönmesi Nasıl Geçer

Toplumda yaygın olarak kuyruk sokumunda ortaya çıkan kıl dönmesi umursanmaz ve tedavi süreci geciktirilir. Ancak henüz daha yeni çıkmış, küçük kıl dönmesi lokal bakım ve banyolar, epilasyon, kristalize fenol gibi yöntemler sayesinde kaybolabiliyor. Bu sebeple, kıl dönmesinden şüphelendiğiniz durumda hemen hastaneye gitmenizi tavsiye ederiz.

Kadınlarda Kıl Dönmesine Ne İyi Gelir?

Kadınlarda Kıl Dönmesine Ne İyi Gelir
Kadınlarda Kıl Dönmesine Ne İyi Gelir

Kuyruk sokumunda ortaya çıkan kıl dönmesi sadece erkeklerin değil, kadınların da büyük sorunu. Kadınlarda kıl dönmesi sadece kuyruk sokumunda görülmemekle birlikte, bacaklarda ve göbek çevresinde ortaya çıkmaktadır. Kuyruk sokumundaki kıl dönmesi için kadınların evde yapabileceği bir bitkisel yöntem bulunmaktadır.

2 adet aspirini 1 kaşık ılık suda eritin. Kıvamı macun gibi olduktan sonra içerisine 1 çay kaşığı kadar bal ilave edin ve karıştırın. Elde ettiğimiz karışımı sorunlu bölge üzerine uygulayıp yaklaşık 10 dakika bekleyin. Ardından, ılık suyla cildinizi yıkayın. Bu yöntemi haftada 2 kere yineleyebilirsiniz.

Çok şiddetli ağrılı ve iltihaplı kıl dönmesi problemi için doktora görünmeniz gerekir. Uzmanlar, batık kılların tedavisi için öncelikle bölgede gelişen apseyi boşaltır. Apse tamamen boşaltıldıktan ve tedavi edildikten 1-2 ay sonra inhalasyon tedavisi uygulanır. Apse boşaltma işlemi modern klinik ve hastanelerde 5 dakika gibi kısa bir sürede yapılır. Küçük bir kesi yardımıyla apse boşaltılır ve özel bir sıvı ile temizlenerek yara kapatılır. Genel Cerrahi Uzmanları tarafından yapılan bu işlem deneyimli ellerde yapılmalıdır.

Batık kıllar için cerrahi en etkili tedavi seçeneğidir. Hastalığın tekrarlama olasılığı ameliyatsız yönteme göre daha düşüktür. Ameliyat, sorunlu bölgede iz bırakmayacak küçük bir kesi yapılarak gerçekleştirilir. Ameliyattan sonra kesi bölgesi iyice temizlenir ve ardından dikişlerle kapatılır. Lokal anestezi ile yapılan, anestezi ve yatış gerektirmeyen mikro sinüzektomi yöntemi, en az riske sahip olması nedeniyle giderek daha fazla tercih edilmektedir. Hastanın ameliyat sonrası vücudunda iz kalmaması, hastanede kalmayarak günlük hayatına dönmesi nedeniyle hastalar ve hekimler tarafından tercih edilmektedir.

Yorum yapın