Makat Ağrısına Bitkisel Çözüm

Makat ağrısı, makatta bulunan bazı rahatsızlıklardan kaynaklanan bir sorundur. Öncelikle bu sorunun neden oluştuğunu bulmak gerekir. Bu konuda uzmanlardan destek alınarak detaylı olarak muayene yapılması sağlanır. Makat ağrısı sebepleri arasında;

  • Makatta oluşan çatlak,
  • Fazla ıkınma sonucu ortaya çıkan anal hematom,
  • Makat kanseri
  • Kıl dönmesi,
  • Basur sayılabilir.

Muayene sonuçlarına göre durum tespiti yapıldıktan sonra doktorunuzun önerdiği ilaçları veya bitkisel tedavi yöntemlerini uygulamaya başlayabilirsiniz.

Makat ağrılarında rahatlamak amacıyla sıcak suya oturma banyosu önerilmektedir. Sıcak oturma banyosunu ilaç kullanamayacak durumda bulunan hamileler, yaşlılar, başka hastalıkları sebebiyle fazla ilaç kullanan kişiler, süt veren annelerde önerilmektedir. Sıcak su oturması en fazla 5 dakika sürmelidir. Günde birkaç defa uygulanabilir.

Makat kaslarının spazmı sebebiyle oluşan ağrının geçmesini sağladığı bilinmektedir. Bu banyonun fissür ve hemoroid için çok faydası olduğu söylenmektedir. İltihaplı olan hastalıklarda doktor kontrolünde uygulama yapılmalıdır.

Hemoroid ileri evreleri için soğuk uygulaması da bir diğer rahatlama yöntemi olarak tavsiye edilir.

Makat Çatlağı Bitkisel Tedavisi Saraçoğlu

Makat çatlağı konusunda bitkisel öneriler bulunmaktadır. Özellikle Saraçoğlu tarafından hazırlanan kürleri herkes tatbik etmek için bilgi araştırmaktadır. Saraçoğlu’nun bitkisel kür önerileri ısırgan kürü ve dereotu küründen oluşmaktadır.

Isırgan kürü; taze olan ısırgan yaprakları küçük bir tencerede iyice kaynatılır. Kaynayan yapraklar bir kenarda soğutulur. Sonrasında lapa haline getirilir. İnce ve hijyenik bir tülbent içine koyularak makat üzerinde yaklaşık 15 dakika boyunca tutulur. Makatta olan ağrı tamamen geçinceye kadar haftada en fazla 3 defa uygulanması ile hastaların rahatladığı gözlenmiştir.

Dereotu kürü; her gün yemeklerden önce bir yemek kaşığı taze dereotunun çiğnenerek su ile yutulması gerekir. Yemeklerden 15 dakika önce dereotunun yenilmesi önemlidir. Dereotunu limon suyu veya yoğurtla beraber tüketme şansınız da bulunmaktadır. Bu sayede bağırsakların rahat çalışması hedeflenir.

Makatta oluşan ağrılardan kurtulmak için özellikle büyük tuvalet sırasında çok fazla ıkınmamak ve tuvalette uzun süre oturmamak gereklidir.

Ayrıca beslenme de armut, erik, incir, kayısı, elma gibi lifli meyveler, tahıllar ve bol su tüketimine de dikkat edilmesi önerilmektedir.

Makat Ağrısı Nasıl Geçer Bitkisel Çözüm

Makat ağrısı nasıl geçer bitkisel çözüm alternatifleri arasında birçok farklı bitki yer alır. Karanfil özü makata sürüldüğünde bölgesel olarak uyuşturma özelliği ile hastaların rahatlamalarını sağlar.

Vazelin ve çinko oksit karışımı ile ağrı oluşan bölgede bariyer oluşturulması sağlanabilir.

Meyankökü özü ile ödemin azaltılması ve aynı sefa özü ile kasların gevşetilmesi hastaların ağrılarını hafifleten veya tamamen geçiren yöntemlerdir.

Kullanılan bitkisel yöntemlerle başarılı olunmazsa ilaç veya cerrahi müdahale gerekliliği oluşabilmektedir.

Yorum yapın