Metiler Nedir, Ne İçin Kullanılır?

Metiler nedir, nasıl kullanılır? Emzirirken Metiler kullanılır mı? Metiler adet kanamasını keser mi, ne zaman keser? gibi soruların yanıtlarını detaylı bir şekilde sizler için araştırdık. Daha fazlası için okumaya devam edin.

 

Metiler Ne İşe Yarar?

Metiler Ne İşe Yarar
Metiler Ne İşe Yarar

 

Rahim kasılmasını sağlayan ilaç grubuna dahil olan Metiler draje;

  • Rahmin kasılma yetersizliği
  • Gebelikten önceki haline dönmesine bağlı düşük, sezaryen veya doğum sonrası rahim kanamasının önlenmesi ve tedavisinde
  • Rahim içeriğinin dışa atılımını hızlandırmakta
  • Tamamlanmamış düşükte
  • Löşinin gelmemesi halinde kullanılır.

Metiler Kaç Gün Kullanılır?

Metiler Kaç Gün Kullanılır
Metiler Kaç Gün Kullanılır4

Metiler ağız yoluyla ve tok karnına 1 bardak suyla günde 2 veya 3 defa 2 draje alınır. İlacı kullanmayı unuttuysanız ya da fazla doz aldıysanız, doktorunuzla ve eczacınız ile bu durumu konuşunuz.

Karaciğer ve böbrek hastaları, çocuklar ve yaşlılar bu ilacı kullanmamalıdır.

 

Emzirirken Metiler Kullanılır Mı?

Emzirirken Metiler Kullanılır Mı
Emzirirken Metiler Kullanılır Mı

 

Emziren anneler Metiler kullanmamalıdır. Bunun sebebi olarak ilacın anne sütü salgısını azalttığı ve anne sütüne geçtiği gösterilebilir. Ayrıca bebeklerde zehirlenme gibi yan etkileri olabilir.

 

Metiler Adet Kanamasını Keser Mi?

Metiler Adet Kanamasını Keser Mi
Metiler Adet Kanamasını Keser Mi

 

Metiler, düşük, kürtaj veya doğum sonrası kanamanın adet kanamasından fazla olması durumunda kullanılır. Rahim damarlarını daraltıp rahimden gelen kanamayı azaltır.

Ancak adet kanamasını durdurup durdurmadığı sorulacak olursa, normalden fazla süren adet kanamalarının altında yatan sorun teşhis edildikten sonra duruma göre tedavisi yapılır. Bu sebeple, kadın doğum uzmanı veya jinekolog muayenesinden geçilmesi gerekir.

 

Metiler Adeti Ne Zaman Keser?

Metiler Adeti Ne Zaman Keser
Metiler Adeti Ne Zaman Keser

 

Adet kanamaları her kadında değişkenlik gösterir. Normal kanama süresi 7 gün ve ilk adet sonrası ikinci adet 28 gün sonra gerçekleşir. Bazılarında 21 ila 35 arasında olması beklenir. Burada kadının adet döngüsü ve fiziksel yapısı etkilidir.

Kanamayı durduran ilaç olan Metiler, adet kanamasını ne zaman keseceği konusunda kesin bir bilgi veremiyoruz. Kişiden kişiye değişkenlik göstereceği için doktor muayenesinden sonra, doktorunuz bu ilacı verdiyse ve kullanmaya başladıysanız, sizde gerçekleşen süre ile bir başkasında aynı olmayabilir.

 

Metiler Kullanıcı Yorumları

Kürtaj, düşük, sezaryen ve doğum sonrası Metiler kullananlar ve ayrıca emzirirken Metiler kullananların yorumları oldukça merak edilmiş. Sizler için birkaç yorumu derledik. Aşağıdaki yorumlara göz gezdirebilirsiniz.

  • “Ben geçen sene kürtajımdan sonra tamamı bitirene kadar kullandım. İyi bir ilaç şimdide düşük yaptım ve yine bu ilacı verdi doktor. İçeriyi tamamen temizleyip rahmin toparlanmasına yardımcı oluyor.”
  • “Ben de düşükten sonra kullandım. Hiçbir yan etkisini görmedim. Günde 3-4 aldım, bitirene kadar kullandım.”
  • “Yarın yola çıkmak zorundayım, 9 saatlik yol. Yumurtalarım normalden büyük olduğu için adet kanamam çok yoğun geçiyormuş. Metiler diye bir ilaç verdi doktor. Yarım saat oldu içeli ve bir azalma yok.”
  • “Bana da Metiler ilaç verdi doktor. Kürtajdan sonra 3 gün dedi. Sonra kontrole gittim başka doktora. O da “en az 3 gün daha kullan.” dedi. Kullandım. İlacım bitmedi, kontrole de gidemedim. İlaca devam etsem mi bıraksam mı bilmiyorum. İlacın içinde 5 tane kaldı. Sabah, öğlen, akşam aldırdı bana doktor bu ilacı. Kanamam yoğun olmamakla birlikte devam ediyor.”

Sizlerde değerli yorumlarınızı ve görüşleriniz biz ve diğer kullanıcılarımız ile paylaşabilirsiniz

Yorum yapın