Mide Asidine Ne İyi Gelir Bitkisel Tedavisi

Gündelik hayatta birçok kişinin başına gelen ve uzun süre rahatsızlık veren durumların başında mide yanmaları gelmektedir. Mide ekşimesi rahatsızlığı basit olarak midedeki asitlerin yemek borusuna kadar çıkması olayına denmektedir.

İnsan midesinde yemek yendikten sonra oluşan asitlerin mideye zarar vermesini önleyen koruyucu hücreler bulunmaktadır. Bu sebeple midede yer edinemeyen bu asitler yemek borusuna saldırmaktadır.


Yemek borusunda midedeki gibi koruyucu hücrelerin bulunmaması bu asitlerin yemek borusuna kadar çıkmasına neden olmaktadır. Midede bir tahriş ve tahribat yapamayan bu asitler yemek borusunda ekşimeye sebep olmaktadırlar.

Günlük hayatı büyük oranda kötü etkileyen ve yaşam kalitesini düşüren bir rahatsızlık olarak karşımıza çıkmaktadır.


Mide Yanmasına Hangi Bitki Çayı İyi Gelir

 

Mide Yanmasına Hangi Bitki Çayı İyi Gelir
Mide Yanmasına Hangi Bitki Çayı İyi Gelir


Midedeki sıvı bazlı asitlerin yemek borusunda kendilerini göstermeleri ile ortaya çıkan mide ekşimesi birçok doğal yöntemle tedavi edilmektedir.

Tıbbi ilaçların aksine yan etkileri bulunmayan ve vücudun doğallığını bozmayan doğal ilaçlar mide asidi için de oldukça büyük önem taşımaktadır. Bu doğal çayların başında zencefil çayı gelmektedir.

Çiğ olarak tüketilen zencefil de fayda sağlamaktadır. Ancak kaynatılarak çayı yapılan zencefil bu rahatsızlığı büyük ölçüde ortadan kaldırmaktadır.


Bunun yanında bir bardak suya bir çay kaşığı karbonat atılarak bu yanma hissinden kolaylıkla kurtulmak mümkün olmaktadır. Mide asidine iyi gelen diğer bir içecek ise süttür.

Laktoz intoleransı olan hastalar için uygun olmayan bir yöntem olmakla birlikte bir bardak soğuk süt midedeki asitlerin gitmesine fayda sağlayacaktır.

Mide ekşimesi için kullanılan diğer doğal bir ürün de aloe vera olmaktadır. Yemek yemeden 20 dakika önce bir fincanın dörtte biri oranında içilecek olan aloe vera suyu oldukça rahatlatıcı bir etki verecektir.


İbrahim Saraçoğlu Mide Asidine Ne İyi Gelir

 

İbrahim Saraçoğlu Mide Asidine Ne İyi Gelir
İbrahim Saraçoğlu Mide Asidine Ne İyi Gelir


Birçok hastalıktan dolayı ortaya çıkabilen mide asidi günümüzde yüksek oranda görülen bir rahatsızlıktır. Alkol ve sigara kullanımının yanında aşırı yeme ve obezite bu sorunun başlıca sebeplerindendir. Bunun yanında klorlu su içme, antibiyotik kullanımı ve zayıf beslenme sonucu ortaya çıkan bir rahatsızlıktır.

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu diğer hastalıklara olduğu gibi mide ekşimesi için de doğal yöntemler ile çözüm bulmaya çalışmaktadır.
Bu çözümlerin başında mide yanması için bulunmaz bir nimet olarak havuç önerilmektedir.

Mide yanmasının en doğal ilacı havuçtur. Midedeki tahriş olmuş alanları toparlamakla beraber mide mukozasını iyileştirmektedir.

Katı meyve sıkacağı yardımı ile elde edilecek olan bir bardak havuç suyu bu yanmaları kısa sürede gidermektedir.
Havuç suyu temin edemeyenler ise her mide yanmasında 1-2 yudum süt içerek ani bir şekilde bu rahatsızlıktan kurtulmaktadırlar.

Şayet rahatsızlık tekrar başlarsa yine 1-2 yudum süt içilmeli. Bu şekilde devam edildiği takdirde bu rahatsızlıktan tamamen kurtulma mümkün olmaktadır.

Diğer bir tedavi ise elma sirkesi kürüdür. Bu kür 1-2 tatlı kaşığı filtresiz elma sirkesi ve bal olmaktadır. Bir bardak ılık suda karıştırdıktan sonra öğünlerden önce 1 veya 2 kez kullanabilirsiniz.


Bu doğal kürlerden bir diğeri de karbonat kürüdür. 1 tatlı kaşığı karbonat bir bardak ılık suda kaynatılır ve daha sonra bal ve limon da eklenerek günde 2-3 kez kullanılmaktadır. Bu kür haftada 1’den fazla tüketilmemelidir.


Asit düzenleyici olan papatya da bu hastalığa birebirdir. Kaynatılıp demlendikten sonra içilen papatya çayı oldukça faydalı bir bitkidir.

 

Mide Yanmasına İyi Gelen Yiyecekler

 

Mide Yanmasına İyi Gelen Yiyecekler
Mide Yanmasına İyi Gelen Yiyecekler


Mide yanması için birçok ürün olsa da yoğurt bu rahatsızlığı tedavi etmede önemli bir üründür. Mide ekşimesi hissedildiği takdirde bir kase yoğurt tüketilerek hastalığın hızlı bir şekilde önlenmesi sağlanmaktadır.


Mide yanmasında doğal bal tüketilerek de bu durumdan kurtulmak mümkün olmaktadır. Bir diğer faydalı ürün ise bademdir.
Sindirime yardımcı olan badem mide ekşimelerini de yüksek oranda önlemektedir. Bir avuç badem ağızda iyice çiğnendikten sonra tüketilmelidir. Doğal bir antiasit olan muz sindirimi düzenleme ile beraber mide yanmalarını da önlemektedir.

 

Mide Yanması İçin Evde Ne Yapabilirim

 

Mide Yanması İçin Evde Ne Yapabilirim
Mide Yanması İçin Evde Ne Yapabilirim


Mide yanması esnasında adı geçen doğal bitkilerden ve yemeklerden hastaya en uygun olanı seçilip ağrıların durması sağlanmalıdır. Bunun yanında dengeli ve düzenli beslenme de bu durumu önleyebilmektedir.

 


Hamilelikte Mide Asidine Ne İyi Gelir

 

Hamilelikte sıkça rastlanan bir durum olan mide ekşimesi için en uygun ve ilk başvurulması gereken ürün süttür. Süt bu ağrıların hemen geçmesine olanak tanıyacaktır. Bunun yanında lifli ürünlerin tüketilmesi de doktorlar tarafından önerilmektedir.

Yorum yapın