Mide Ülseri Bitkisel Tedavisi

Günümüzde bireylerin en fazla yakalandığı hastalıklardan biri mide ülseridir. Mide ülseri mide astarında meydana gelen ağrılı ve sancılı yaralar olarak bilinmektedir.

Mide ülseri tür olarak peptik ülser kategorisine girmektedir. Peptik ülserler etki alanları geniş olmakla beraber mide ve bağırsakları etkilemektedir.

Midedeki sindirim suyunun mideye zarar vermemesi için midede bulunan mukus tabakası incelmeye uğramaktadır. Bu incelme sonunda mukus tabakası mideyi sindirim suyundan koruyamamaktadır.

Bunun sonucunda mide ülseri oluşumu başlamaktadır. Mide ülseri tedavisi ülkemizde kolay olarak bilinen bir tedavi yöntemidir. Ancak tedavi edilmediği takdirde çok şiddetli ağrılara sebebiyet vermektedir.

Mide ülserine neden olan bazı durumlar vardır. Hellicobacter pylori bakterisi bu hastalığın sebeplerinden biridir. Bunun yanında çok sık görülmeyen Zollinger-Ellison sendromu da vücuttaki asit miktarını attırmaktadır. Bu asit miktarı da bağırsak ve mide ülserine sebep olmaktadır.

Bu bakterilerden ayrı olarak alkol ve sigara tüketimi de mide ülserini beraberinde getirmektedir. Mide ülserine en çok sebep olan durumlar:

 • Hormonlu, sağlıksız ve dengesiz beslenme
 • Fazla tuz kullanımı
 • Yemeği hızlı yemek için çok çiğnememek
 • Uzun saatler aç kalma durumu
 • Aşırı yemek yeme
 • Yorgunluk, uykusuzluk ve stres
 • Meyve ve sebzeleri temiz yıkamamak
 • Genetik bozukluklar gibi durumlar mide ülseri oluşumunda etkili olmaktadır.

 

Mide Ülserinin Belirtileri

 

 • Midede aşırı ağrı ve yanma
 • İştah kaybı
 • Midenin ekşimesi bulantı ve kusma
 • Reflü ve buna bağlı olarak geğirme
 • Hızlı ve aşırı kilo kaybı
 • Gaz ve şişkinlik hali
 • Anemi

Mide ve Bağırsak Ülseri Bitkisel Tedavisi

 

Mide ve Bağırsak Ülseri Bitkisel Tedavisi
Mide ve Bağırsak Ülseri Bitkisel Tedavisi

 

Kolay tedavi edilebilir olması nedeniyle çok fazla dikkat edilmeyen mide ülseri ilerlediğinde gitmektedir. Mide ülseri doktorların verdiği ilaçlar ile geçerken doğal yöntemler ile de geçmektedir.

Mide ülseri için tedavi alındığında bu tedavinin yanında beslenme alışkanlıklarının da değiştirilmesi gerekmektedir. Beslenme ile doğrudan ilgili olan bu hastalığı iyileştirmenin en doğru yolu mideye zarar veren besinlerden uzak durmaktır.

Kahvaltı ihmal edilememeli ve her öğün kendi saatinde yenmelidir. Bol sıvı tüketilmeli ve çay kahve tüketimi olabildiğince azaltılmalıdır. Akşam yemeklerinde haşlanmış ve buhar ile pişirilmiş yemekler tercih edilmelidir.

Fazla yağlı, tuzlu ve kızartma türü yemeklerden uzak durulmalıdır. Mide uzun süre boş kalmamalı ancak yemek yendiğinde de çok fazla yenmemelidir. Tatlı yeneceği zaman da kuru meyveler ve yoğurtlu sütlü hafif tatlılar tercih edilmelidir.

Mide ülseri tedavisinde bunların yanında karnabahar kürü de kullanılarak tıbbi tedavi uygulanmadan mide ülserinden kurtulmak mümkün olmaktadır.

 

Feridun Kunak Mide Ülseri Tedavisi

 

Feridun Kunak Mide Ülseri Tedavisi
Feridun Kunak Mide Ülseri Tedavisi

 

Tıbbi aromatik bitkilerin hayatımıza girmesi ile beraber doğal tedavilere olan yönelim de oldukça artmaktadır. Günümüzde hastaneye gitme yerine evde doğal çözümler ile hastalıklardan kurtulma tercih edilmektedir.

Bitkilerin barındırdığı vitaminleri ve hangi hastalıklara iyi geldiği ile alakalı konularda çalışan doktorlar insanlara doğal tedavi yöntemleri sunmaktadır. Feridun Kunak da bu doktorlardan biridir. Feridun Kunak sarı leblebi tozunun mide asidini aldığı için mide ülserine iyi geldiğini belirtmektedir.

Leblebi tozu midenin asisini alarak uzun süre rahatlama sağlamaktadır. Mide ülseri için Feridun Kunak hastaların sabah aç karna patates suyu içmelerini önermektedir. İçilen bu su hem ülsere hem de reflü ve gastrit gibi hastalıkların tedavisinde de rahatlıkla kullanılabilir.

Diğer bir tedavi kürü: İki yumurta akı ile 2 çorba sızma zeytinyağı bir kaba alınır. Kaba alınan bu karışım beyazlaşana kadar çırpılır. Çırpılan bu karışımı gece yatmadan önce tüketmek önerilmektedir. Bu kür bir süre kullanıldığında mide ülserine iyi gelecektir.

 

İbrahim Saraçoğlu Mide Ülseri Kürü

 

İbrahim Saraçoğlu Mide Ülseri Kürü
İbrahim Saraçoğlu Mide Ülseri Kürü

 

Doğal ilaçlarla yapılan tedavileri öneren ve buna bağlı olarak tarifler veren bir başka doktor da Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’dur. İbrahim Saraçoğlu mide ülseri için çeşitli kür tarifleri vermektedir.

 Karnabahar kürü: 300 gram karnabaharı 1,5 bardak suda ufak bir şekilde doğranarak 5 dakika boyunca kaynatılır. Bu karışım öğlen ve akşam yemeğinde tüketilmelidir. 1 ay boyunca bu kür uygulandığında kesin çözüm vermektedir. Bunun yanında geceleri yatmadan önce taze sıkılmış bir çay bardağı havuç suyu da mide ülseri tedavisinde etkili bir yöntem olmaktadır.

Diğer birçok hastalığa iyi gelen aynısafa bitkisi mide ülseri için de birebirdir. 1 su bardağı kaynayan suya 1 tatlı kaşığı aynısafa bitkisi karıştırılır.

5 dakika kaynayan bu karışım ılıdıktan sonra süzülür ve içilir. Sabah akşam yapılan bu kür ile mide sağlığına kavuşmak oldukça rahat olmaktadır.

 

Mide Ülserine İyi Gelen Yiyecek ve İçecekler

 

Mide Ülserine İyi Gelen Yiyecek ve İçecekler
Mide Ülserine İyi Gelen Yiyecek ve İçecekler

 

Doğal yollar ile tedavi edilen mide ülseri yemek yeme alışkanlıkları ile de doğrudan bağlantılıdır.

Kaliteli bir beslenme şekli hastalığa yakalanma riskini ortadan kaldırmakta ve hastalığa yakalananları da hızlı bir şekilde eski sağlıklarına kavuşturmaktadır. Mide ülseri tedavisi görürken mideye faydalı yiyecekler tüketilerek tedavinin süresi kısaltılabilir. Bu besinler:

 • Bal ve süt
 • Lahana ve lahana suyu
 • Zeytinyağı
 • Kızılcık ve kızılcık suyu
 • Avokado
 • Probiyotikli yoğurt

Bu gibi ürünler tüketilerek mide ülseri tedavi edilebilir.

 

Mide Ülserine Ne İyi Gelir

 

Mide Ülserine Ne İyi Gelir
Mide Ülserine Ne İyi Gelir

 

Mide ülseri tedavisi sırasında tüketilmesi gereken besinler yukarıda yazıldığı şekilde olmaktadır.

Bunun yanında ketçap, kola ve asitli içecekler, kakao ve çikolatalar, çay ve kahveler, kızartma ve baharatlı yiyeceklerden uzak durulması gerekir.

Mide ülserinin hızlı bir şekilde iyileşmesi ve kontrol altında tutulması için çeşitli önlemler alınmalıdır.

Sigara ve alkol kullanımı en az seviyeye indirilmelidir. Düzenli bir beslenme programı yapılmalıdır. Bu program uygulanmalı ve her gün bu programa riayet edilmelidir. Hızlı kilo alıp vermenin önüne geçilmeli ve vücut kilosu belirli bir seviyede tutulmalıdır.

Bu kurallara uyulduğu takdirde mide ülseri bir sorun olmaktan çıkmaktadır. Her hastalıkta olduğu gibi doğal tedaviler iyi sonuç verse de bir doktor kontrolü yapılması hayati önem taşımaktadır.

 

Yorum yapın