Nefes Darlığına Ne İyi Gelir

Nefes darlığı tıptaki adı dispne olarak bilinmektedir. Kişinin tam olarak nefes alamamasına verilen isimdir. Nefes almak isteyen kişi akciğerlerini tamamını doldurarak nefes alamadığında nefes alıp verdiği her anı hissetmektedir. Bu durum psikolojik olarak da kişiyi rahatsız eder.

Nefes alamayan kişiler daha hızlı nefes alıp vermeye çalışır ve bu da daha fazla sıkıntı yaşamalarına sebep olur. En çok nefes darlığı yaşanan anlar arasında;

  • Merdiven çıkarken,
  • Yolda yanındaki kişiye uymak için daha hızlı yürümek isterken,
  • Ani bir duruma müdahale etmek isterken yaşananlar sayılabilir.

Bazı hastalarda yatakta uyurken aniden nefes alamadığını hissederek uyanma şikâyeti oluşmaktadır. Nefes darlığının sebepleri kalpten kaynaklanabilir veya psikolojik bir nedenden ötürü de olabilmektedir.

Hırıltılı solunum, göğüste ağrı, yorgunluk halinin geçmemesi, kanlı balgam ve kronik öksürük gibi belirtiler nefes darlığı yaşayanların en büyük sıkıntıları arasında yer almaktadır.

Table of Contents

Nefes Darlığı Sorununa Bitkisel Çözüm

Nefes Darlığı Sorununa Bitkisel Çözüm
Nefes Darlığı Sorununa Bitkisel Çözüm

Nefes darlığı sorununu iyileştirme amacıyla birçok farklı bitki kullanılması önerilir. Bunlardan bazıları; soğan ve bal kürü, zencefil, adaçayı, nane, sıcak suya kurt pençesi atılarak içilmesi, limonlu su, sarımsak ve zencefilli karabiber çayı sayılır. Bu sayılan bitkilerin özelliği nefes açıcı özlere sahip olmalarıdır.

Günde bir bardak papatya çayı tüketiminin nefes darlığına faydası bilinmektedir. Yemeklerde kullanılan nane de faydalı bir besindir. Gün içinde kuru nane çiğnenmesinin de ferahlatıcı bir etkisi bulunmaktadır.

Çörekotu yağının göğüs bölgesine sürülmesinin nefes darlığı şikayetlerini azalttığı halk arasında bilinen bir durumdur. Nane ve süzme bal bir tülbentte koyularak göğüs bölgesinde tutulması da bir diğer alternatif bitkisel tedavidir.

Nefes Darlığından Kurtulmanın Yolları

Nefes Darlığından Kurtulmanın Yolları
Nefes Darlığından Kurtulmanın Yolları

Nefes darlığından kurtulabilmek için hayatınızda yeni düzenlemeler yapmanız gerekebilir:

  • Fazla kilolarınız varsa en kısa zamanda vermeniz,
  • İçki ve sigara tüketimini bırakmanız,
  • Açık havada vakit geçirmeniz,
  • Beslenme alışkanlıklarınızı sağlıklı gıdalarla değiştirmeniz,
  • Stresten ve stresli ortamlardan uzak durmanız,
  • Evde kullanılan kimyasal temizlik ürünleri yerine bitkisel içeriklilerini kullanmanız sayılabilir.

Ayrıca nefes darlığına engel olmak için birkaç hareketle egzersiz yapmanız mümkündür. Evinizin koşullarında rahatlıkla yapılabilecek olan bu hareketler nefes egzersizleri olarak size fayda sağlayacaktır. Günlük yürüyüşlerin de nefes darlığına katkısı olduğu belirlenmiştir.

Yorum yapın