Romatizmaya Bitkisel Çözüm

Romatizma eklemler arasında bulunan ve tüm eklemeleri etkileyen iltihaplı bir hastalıktır. Hastalar eklem bölgelerinde şişlik ve ağrı hissederler. Her yaş grubundan insanı etkileyen zorlayıcı bir rahatsızlıktır. Kadınlarda erkeklere oranla daha fazla görülmektedir. İçeriğimize romatizmaya bitkisel çözüm yolları arayacağız.

Romatizma hastaları hareketlerde güçlük, eklemlerde şiddetli ağrı ve sabah sertliği yaşarlar. Hastaların hayat kalitesini ve yaşam standartlarına düşüren bir rahatsızlıktır. Bitkisel olarak tedavi yöntemleri bulunmaktadır.

Romatizmal hastalıklarda bitkisel çay, yeme düzeni değişiklikleri ve eklemlerdeki ağrıları hafifleten bitkisel yakılar denenebilir. Romatizma gibi hastalıklar otoimmün sistemi doğrudan etkileyen sebeplere sahiptir. Beslenme biçimi değiştirildiğinde hastaların daha rahat hareket edebildiği ve ağrılarının azaldığı gözlenmiştir.

Romatoid Artrit Bitkisel Tedavi

Romatoid Artrit Bitkisel Tedavi
Romatoid Artrit Bitkisel Tedavi

Romatoid artrit eklem iltihabının en sık görülen şeklidir. Hastaların vücuduna yerleşen kronik bir rahatsızlıktır. Romatoid artrit vücutta eklemlere, kemiklere ve kıkırdak bölgelere zarar verir. Zamanla vücutta form bozulmaları oluşur.

Romatoid artrit olan hastalarda bağışıklık sistemi çok düşüktür ve vücut kendi eklem ve organlarına saldırır. Geçmişte yaşanan enfeksiyonların bu hastalığı tetikleyebileceği düşünülmektedir. Vücudunuzda ağrı, eklem şişkinliği, sabah sertliği ve ellerinizde ağrı ve şişkinlik varsa, belirtilerinizi bir uzmana anlattığınızda kan tahlili ve röntgen ile hastalığın durumu hakkında size bilgi verebilir.

Kas Romatizmasına İyi Gelen Bitkiler

Kas Romatizmasına İyi Gelen Bitkiler
Kas Romatizmasına İyi Gelen Bitkiler

Kas romatizması vücudun her tarafına yayılan ve zaman zaman yer değiştiren bir ağrı yapısına sahiptir. Kas romatizması her gün ağrılı olarak uyanmanıza ve sabahları uyanmakta zorluk çekmenize sebep olur. Halsizlik ve yorgunluk yoğun olarak gözlenir.

Kas romatizması hastaları vücutlarının öğleden sonra hareket etmekte zorlanmadığını ifade ederler. Sabah kaltıklarında kaskatı olduklarını söylerler. Bu tip belirtilerin azalması veya yok olması için bitkisel tedavi yöntemlerine ve beslenme biçiminin değiştirilmesine ihtiyaç duyulur.

Kelle paça çorbası, omega 3, et suyu, yumurta, c vitamini ağırlıklı beslenme, nar, kuru yemişleri çiğ olarak tüketmek, mayalı ürünleri tüketmemek, glutensiz beslenmek sayesinde sağlıklarına kavuşmaları mümkün olmaktadır.

Ayrıca papatya çayı, ısırgan çayı, zencefil, zerdeçal, karanfil ve elma gibi besinleri çay olarak içmek veya yiyeceklerle beraber tüketmek de faydalıdır.

Romatizmaya İyi Gelen Yağlar

Romatizmaya İyi Gelen Yağlar
Romatizmaya İyi Gelen Yağlar

Romatizmaya iyi gelen yağlar arasında ilaç kullanılmadan rahatlamanızı sağlayan bitkisel yağ içerikleri bulunmaktadır. Kekik yağı bunların başında yerini alır. ,

Kekik yağı; antibakteriyel ve antioksidan özelliği sebebiyle eklem, kas ve romatoid artrit ağrılarını azaltmak için kullanılması tavsiye edilir. Kekik yağını elinize damlatarak ağrılı bölgelerinize yavaşça masaj yarar gibi uygulamanız sayesinde ağrılarınızın hafiflediğini hissedebilirsiniz.

Portakal yağı; içeriğindeki rahatlatıcı özler sebebiyle ağrılı bölgelerinize sürdüğünüzde gevşeme ve rahatlama hissedersiniz.

Okaliptüs yağı; bu yağın solunması veya banyo suyuna birkaç damla eklenmesi ile bile vücudu rahatlattığı bilinmektedir.

Lavanta yağı; eklemlere masaj yapıldığında lavanta yağı ile ağrıların hafiflediği gözlenmiştir.

Günlük yağı; bir diğer adı sığla yağıdır. Kronik ağrılarda ve eklem sorunlarında ağrıları azaltma etkisi sebebiyle önerilmektedir.

Yorum yapın