Topuk Çatlaklarına Ne İyi Gelir İbrahim Saraçoğlu Kürü

B vitamini eksikliği, menopoz, kuru cilt, tedavi edilmeyen nasırlar ve uzun süre ayakta durmaktan ayak topuğunda çatlamalar meydana gelir. Topuk çatlağı genellikle evde tedavi edilebilir bir problemdir. Bitkisel ayak banyoları ile kısa sürede iyileştirilebilir. Peki, topuk çatlaklarına ne iyi gelir?

 

Topuk Çatlaklarına Ne İyi Gelir Doğal Çözüm

Topuk Çatlaklarına Ne İyi Gelir Doğal Çözüm
Topuk Çatlaklarına Ne İyi Gelir Doğal Çözüm

 

Çatlamış topuklar için evde uygulanabilecek bitkisel çözümler sayesinde, kısa sürede yumuşak, nemli ve pürüzsüz topuklara sahip olabilirsiniz. Ayak bakımını her ne kadar düzenli uygularsak, topuk çatlağı gibi problemlerle karşılaşmayız. Topuk çatlağı bitkisel tedavisi için aşağıdaki yöntemlere göz atın.

  • Uygun bir kabın içine ılık su alıp üzerine limon suyu ekleyin. Ardından, ayaklarınızı bu suya sokup yaklaşık 15 dakika bekletin. Daha sonra, ponza taşı ile ayak topuğunuzu fırçalayın. Sonrasında, ayaklarınızı durulayıp havlu ile kurulayın.
  • Zeytinyağı, Hindistan cevizi yağı, susam yağı ya da badem yağı gibi bitkisel yağlarla topuk çatlağı tedavi edilebilir. Öncelikle ayaklarınızı ılık suda belli bir süre beklettikten sonra, ponza taşı ile topuğunuzu ovun. Ardından, ayaklarınızı suyla yıkayıp kurulayın. Daha sonra, tercih ettiğiniz bitkisel yağla topuk bölgenize masaj yapın. Sonrasında, ayaklarınıza çorap giyip bu şekilde yatın. Ayak topuğundaki çatlaklar geçene kadar bu uygulamayı her gece tekrarlayın.
  • Topuk çatlağına hangi krem iyi gelir diye soranlara önerimiz vazelindir. Bitkisel yağların kullanıldığı gibi ayaklarınızı ılık suda bekletin ve ardından ponza taşı ile topuğunuzu ovun. Sonrasında, topuğunuza bol miktarda vazelin sürüp ayağınıza çorap geçirin, uyuyun. Topuk çatlakları geçene kadar vazelin uygulamasını her gün tekrarlayın.
  • Topuk çatlağı oluşumunu önlemek için her duştan sonra ayaklarınızı ponza taşı ile ovup ardından topuk bölgenize yüksek korumalı nemlendirici krem uygulayın. Krem sonrasında, pamuklu çorap giyip uyuyun.
  • Ilık su dolu bir kabın içine az miktarda bal ekleyin ve ayaklarınızı bu suyun içinde yaklaşık 15 dakika kadar bekletin. Daha sonra, ayaklarınızı temiz suyla durulayıp kurulayın. Ponza taşı ile topuklarınızı fırçalayarak bakımı tamamlayın. Bal uygulamasını topuklardaki çatlaklardan tamamen kurtulana kadar uygulayabilirsiniz.
  • Yumuşak ve pürüzsüz ayak topukları için olgun bir muzu ezip püre haline getirin. Elde ettiğiniz püreyi ayak topuklarınıza uygulayıp 5-10 dakika bekletin. Daha sonra, ayaklarınızı ılık suyla yıkayın ve tekrardan ayaklarınızı 5-10 dakika kadar soğuk suda bekletin.
  • Ayak topuğundaki ölü deriyi atmak ve topuktaki çatlağı gidermek için pirinç unu ile peeling yapabilirsiniz. Bunun için 1 avuç pirinç ununa birkaç çay kaşığı elma sirkesi ile bal ekleyip macun kıvamına gelene kadar karıştırın. Sonrasında, ayaklarınızı ılık suyun içinde 10-15 dakika bekletip kurulayın. Kuruladıktan sonra elde ettiğiniz macunu ayak topuklarınıza sürerek ovun.
  • Ilık su dolu bir leğene epsom tuzu ekleyin, ardından ayaklarınızı bu suyun içinde 10 dakika kadar bekletin. Ayak topuklarınız yumuşayınca ponza taşı ile ovun. Akabinde, tekrardan ayaklarınızı epsom tuzu eklenmiş suya batırıp 10 dakika bekletin. Süre sonunda ayaklarınızı kurulayıp topuklarınıza nemlendirici krem uygulayın. Bu yöntem sayesinde, çatlamış topuklarda kısa zamanda kurtulabilirsiniz.
  • Gliserin ve gül suyu beraber kullanıldığında topuk çatlaklarını kısa zamanda giderir. Her ikisini de eşit miktarda karıştırıp geceleri uyumadan önce ayaklarınıza uygulayın. Ardından, ayaklarınıza çorap giyip bu şekilde uyuyun.

 

Topuk Çatlağı Saraçoğlu Kürü

Topuk Çatlağı Saraçoğlu Kürü
Topuk Çatlağı Saraçoğlu Kürü

 

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu çatlamış topuklar için bir bitkisel kür önerisinde bulundu. Bunun için yarım litre kaynamış suyun içine 1 yemek kaşığı ebegümeci atıp kısık ateşte ortalama 5 dakika kadar kaynatın. Hazırladığınız bu karışıma her akşam ayaklarınızı daldırıp yaklaşık yarım saat kadar bekletin. Saraçoğlu’nun önerdiği bu kür düzenli yapıldığında kısa sürede topuk çatlağından kurtulmak mümkün.

 

Yorum yapın