Topuk Dikeni Bitkisel Tedavi

Topuk dikeni genellikle sabah yataktan kalktığınız anda veya oturduğunuz yerden kalktığınızda başlayan ağrılara verilen isimdir. Topuk dikeni olan hastalar, ayaklarının üstüne basamaz.

Yanlış tercih edilen ayakkabılar, uzun süre ayakta durulması, kilo artışı, tabana yüklenen ani yükler vb. nedenlerden dolayı ortaya çıkmaktadır. Ayak tabanınızda yer alan kısa kasları topuk kemiğine bağlayan fasya adı verilen liflerde yırtılma veya kopma sonucu da ortaya çıkabilmektedir.

Zaman içerisinde bu kısımda kireçlenme gibi sert doku birikir. Kişi  yürüdükçe biraz azalan bir ağrı çekmeye başlar. Bu ağrıyı “sanki ayağıma diken batıyor.” diyerek tarif eder.

Topuk dikeni tedavisinde genellikle ayak egzersizleri tercih edilir. Esnek bantlar attığınız her adımda ayak tabanınızda bulunan kaslara küçük küçük egzersizler yaptırır.

Topuk dikeni aniden ortaya çıkan bir rahatsızlık değildir. Zaman içerisinde gelişerek ortaya çıkabilmektedir.

Sert yüzeylerde sürekli yürümek, desteksiz ortopedik olmayan ayakkabıların tercih edilmesi, koşmak, zıplamak, sürekli atlamalı sporlar ve aktivitelerin yapılması, obezite rahatsızlığına sahip olunması, yürüme sorunları yaşamak, parmak arası terliklerin tercih edilmesi de topuk dikenini meydana getiren diğer faktörlerin başında yer almaktadır.

Topuk Dikeni Nasıl Geçer Bitkisel Tedavi

Topuk Dikeni Nasıl Geçer Bitkisel Tedavi
Topuk Dikeni Nasıl Geçer Bitkisel Tedavi
 • Elma sirkesi: Elma sirkesi ile her akşam ayaklarınızı yıkamanız bağ dokularında iyileşmeler sağlayacaktır.
 • Epsam tuzu: Ayak sağlığında en çok tercih edilen detokstur. Bir leğeni veya kovayı suyla doldurun. Suyun içerisine üç kaşık epsam tuzu ekleyin. Ayaklarınızı bu suyun içinde 30 dakika kadar bekletin. Düzenli yapmanız topuk dikenini iyileştirmede oldukça etkili yöntemdir.
 • Zencefil çayı: Zencefil topuk dikeninin ortaya çıkardığı ayak ağrısının geçmesinde de oldukça etkilidir. Zencefil çayını içebilirsiniz ya da zencefil çayıyla ayaklarınıza masaj da yapabilirsiniz.
 • Soğan kürü: Bir orta boy soğanı pişirip, ezmeniz gerekir. Ilıyan soğanı topuk dikeni olan ayağınıza sürmeniz oldukça etkili olacaktır.
 • Limon: Gece yatmadan önce dilimlediğiniz limonları ayağınıza sarıp, çorap giymeniz oldukça etkili yöntemdir.
 • Bir havluyu ayak parmaklarınızdan kendinize doğru çekin. Bu egzersiz topuk bölgesindeki kasları çalıştırır, bu da topuk dikeni tedavisinde oldukça etkili olan egzersizdir.
 • Boş bir şişeyi ayağınızın altına alıp, ileri geri hareket ettirmeniz de evde yapabileceğiniz diğer bir egzersizdir.
 • Bir yemek kaşığı buharlaşan merhemle, bir tatlı kaşığı balı karıştırıp, ağrılı bölgeye masaj yapmanız da oldukça etkili olacaktır. Masaj yapmanın yanı sıra karışımı ayağınıza sürüp streç filme sarıp bir gece öyle uyumanız da yapabileceğiniz diğer bir tariftir. Bu yöntemi 10 gün boyunca uygulamanız yeterlidir.
 • Kekik kürü: Bir leğeni veya kovayı suyla doldurun. Suyun içine bir çay kaşığı kurutulmuş kekiği ekleyip ılınmasını bekleyin. Su ılıyınca ayaklarınızı 30-40 dakika bekletin.
 • Buz: Ağrıyan bölgeye 15 dakika buzla masaj yapın.

Topuk Dikeni Vicks İle Tedavi

Topuk Dikeni Vicks İle Tedavi
Topuk Dikeni Vicks İle Tedavi

Vicks ile topuk dikeni tedavisinde rahatlama sağlar ve ağrılar zamanla azalmaya başlar.

Vicksin içeriğinde vazelin, sedir ağacı yaprağının yağı, kafur, ökaliptüsün yağı, çam terabentini, timal, mentol ve hindistan cevizinin yağı vb. birçok şifalı bitkiler bulunmaktadır.

Vicks antiseptik bir kremdir. Vicks kan toplanmasını giderir, ağrı tedavisinde kullanılan bir ağrı kesicidir.

Topuk Dikeni Vicks İle Nasıl Tedavi Edilir

Topuk Dikeni Vicks İle Nasıl Tedavi Edilir
Topuk Dikeni Vicks İle Nasıl Tedavi Edilir

Öncelikle ayağınızı yarım saat sıcak suyun içerisinde bekletmeniz gerekir. Su soğudukça sıcak su ilave etmelisiniz.

Su içerisine bir tatlı kaşığı vicks ekleyin. Bu yöntem ayakta olan mantarı, egzamayı vb. şikayetlerinizi de ortadan kaldırır.

Sudan çıkınca ayağınızın topuk kısmına vicks sürmeniz gerekir. Sürdükten sonra üzerine bir tülbent veya pamuk koyabilirsiniz.  Düzenli uygulamanız tedavinin olumlu sonuçlanması için oldukça önemlidir.

Feridun Kunak Topuk Dikeni Bitkisel Tedavisi

Feridun Kunak Topuk Dikeni Bitkisel Tedavisi
Feridun Kunak Topuk Dikeni Bitkisel Tedavisi
 1. Üç yemek kaşığı orta acılıkta kırmızı pul biberini ezin. Akşam yatmadan önce bir tülbent veya bezle pul biberini ayak topuğunuza sarın. Bunu üç gün boyunca uygulamanız önemlidir.
 2. Üç yemek kaşığı çekirdekli siyah kuru üzümü çekirdekleriyle beraber dövün. Akşam yatmadan önce topuğunuza sarmanız gerekir. Bunu da ilk maddedeki gibi üç gün boyunca uygulamanız gereklidir.
 3. Yarım domatesin üzerine elma sirkesi ekleyerek ovmanız gerekir. Malzemeleri karışım haline getirince içerisine biberiye yağı ekleyip bekletin. Akşam yatmadan önce ayak tabanınıza masaj yapın. Lahana yapraklarıyla ayak tabanınıza sarmanız gerekir. Sabaha kadar ayağınıza sarılı kalması gerekir. Bunu da üç gün boyunca uygulamanız gerekir.

 

Yorum yapın