Trigliserid Yüksekliği Bitkisel Tedavisi

Kanda bulunan bir yağ türü olan trigliserid, yükselmesi halinde kalp-damar hastalıkları, felç gibi hastalıklara neden olur. Yağ hücrelerinde depolanan trigliseridler, vücuda enerji üretimi için gereklidir. Ancak her ne kadar enerji için gerekli olsa da trigliserid yüksekliği kalp hastalıkları riskini doğurduğu gerçeğini değiştirmez.

 

Trigliserid Doğal Yolla Nasıl Düşürülür

 

Trigliserid Doğal Yolla Nasıl Düşürülür
Trigliserid Doğal Yolla Nasıl Düşürülür

 

Kandaki trigliserid yüksekliği doğal yollarla düşürülebilir. Birkaç yaşam tarzı ve beslenme alışkanlıkları değişiklikleri ile genel sağlık iyileştirilebilir.

 • Fazla kiloluysanız, kilo verin. Vücut ihtiyacından fazla kalori aldığında yağ hücrelerinde trigliserid olarak depolar. Ancak kilo vermek, trigliserid seviyesini düşürür.
 • Şeker miktarını azaltın. Şeker tüketimi kandaki trigliserid oranını artırır ve kalp hastalığı riskini tetikler. Ayrıca şeker ve kalori açısından zengin olan alkol tüketimini sınırlandırın.
 • Düşük karbonhidratlı beslenin. Karbonhidrat ne kadar tüketilirse, kandaki trigliserid oranı da o kadar düşük olur.
 • Lif yönünden zengin besinler tüketin. Lifli besinler tüketmek, ince bağırsaktaki yağ ve şeker emilimini azaltır ve nihayetinde trigliserid seviyesini düşürür.
 • Düzenli olarak egzersiz yapın. Özellikle aerobik egzersizler kandaki trigliserid oranını düşürmeye yardımcı olur.
 • Trans yağlar, işlenmiş gıdalardan uzak durun. Kötü huylu kolesterol ve kalp hastalığı gibi birçok hastalığa neden olur ve ayrıca kandaki trigliserid oranını artırır. Trans yağlar yerine, doymamış yağları (zeytinyağı, fındık yağı, avokado yağı vb.) tüketin.
 • Yağlı balık tüketmek, kalp sağlığı ve trigliserid düşüklüğü için önemlidir. Bunun için haftada iki kere yağlı balık tüketmeye dikkat edin.
 • Omega -3 yağ asitleri, lif ve doymamış yağ asitleri içeren kuruyemişleri bolca tüketin.
 • Düzenli beslenme planı uygulayın.
 • Zerdeçal, balık yağı, çemen ve sarımsak özü gibi doğal takviyeler alın. Ancak bu takviyeleri almadan önce mutlaka doktora danışın.

Trigliserid Ne Düşürür Saraçoğlu

 

Trigliserid Ne Düşürür Saraçoğlu
Trigliserid Ne Düşürür Saraçoğlu

 

Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu trigliserid düşürmek için yeşil mercimek tüketilmesi gerektiğini savunuyor. Yeşil mercimekle farklı tarifler deneyerek beslenme listenize ekleyin. Ayrıca trigliseridin düşmesine yardımcı olmak için haftada 2-3 kere yeşil mercimek çorbası için.

 

Trigliserid Düşürücü Bitkisel Çaylar

 

Trigliserid Düşürücü Bitkisel Çaylar
Trigliserid Düşürücü Bitkisel Çaylar

 

Adaçayı, nane ve kekik çayı yüksek trigliserid seviyesini düşürmeye yardımcı olur. Ayrıca nane ve kekiği çay dışında yemeklerinize ekleyerek de kullanım sağlayabilirsiniz.

 

Trigliserid Düşüren Besinler

 

Trigliserid Düşüren Besinler
Trigliserid Düşüren Besinler

 

Yüksek trigliserid seviyeleri, çeşitli sağlık koşulları için bir risk faktörü olabilir. Yiyecek seçimleri, trigliserid düzeylerini etkileyebilecek birçok faktörden biridir.

Doktorlar, bir kişiye trigliserid düzeylerini düşürmeye yardımcı olması için diyetini değiştirmesini tavsiye edebilir. Doymuş yağlar, ilave şekerler, aşırı alkol ve rafine karbonhidratlarda yüksek bir diyet, bir kişinin trigliserid düzeylerini artırabilir.

Trigliserid seviyesini düşüren besinler;

 • Yulaf, arpa, mısır, pirinç, buğday, mercimek, kepekli makarna gibi tam tahıllı gıdalar
 • Somon, ton balığı, sardalya, uskumru, ringa ve alabalığı gibi omega-3 yönünden zengin balıklar
 • Zeytinyağı, kanola yağı, fındık yağı ve avokado yağı gibi doymamış yağlar
 • Badem, ceviz, fındık gibi kuruyemişler
 • Lif bakımından zengin fasulye, keçi boynuzu gibi besinler
 • Lahana, semizotu, brokoli, marul benzeri yeşil yapraklı sebzeler
 • Adaçayı, ayçiçeği, kekik, nane gibi baharat ve çaylar

Trigliseridi Hangi Yiyecekler Yükseltir

 

Şekerli yiyecek ve içecekler, doymuş yağlar, rafine tahıllar, alkol ve yüksek kalorili yiyeceklerin tümü yüksek trigliserit seviyelerine yol açabilir.

 

Limonlu Su İçmek Trigliseridi Düşürür Mü

 

Limonlu Su İçmek Trigliseridi Düşürür Mü
Limonlu Su İçmek Trigliseridi Düşürür Mü

 

Uzmanlar her gün 1 bardak limonlu su içilmesini tavsiye ediyor. Limon kabuğunda polifenol flavonoidler bulunur. Bu da kötü kolesterolün düşmesini sağlar, tansiyonu dengeler ve ayrıca kalbe faydalıdır.

 

 

Yorum yapın