Uyuz Hastalığı Bitkisel Tedavisi Saraçoğlu

Uyuz, küçük parazitlerin neden olduğu kaşıntılı bir cilt durumudur. Genellikle cinsel ilişki sırasında ten tene temas yoluyla geçer. Uyuz tehlikeli değildir ve tedavi edilebilir. Peki, uyuz hastalığı bitkisel tedavisi var mı?

Uyuz, cildinizin üst tabakasını enfekte eden küçük, böcek benzeri parazitler olan uyuz akarlarından kaynaklanır. Bu hastalık genellikle döküntülere, tahrişe ve bir ton kaşıntıya neden olur. Ten tene temas sırasında diğer insanlara kolayca yayılır. El sıkışmaları veya sarılmalar gibi hızlı ve rahat dokunuşlardan uyuz kapmak çok zordur. Çoğu zaman, uyuzun yayılması için enfekte bir kişiyle çok yakın, kişisel temas gerekir.

Uyuz Hastalığı Bitkisel Tedavisi İbrahim Saraçoğlu Kürü

Uyuz Hastalığı Bitkisel Tedavisi İbrahim Saraçoğlu Kürü
Uyuz Hastalığı Bitkisel Tedavisi İbrahim Saraçoğlu Kürü

Uyuz tipik olarak, geceleri daha kötü olabilen ve sizi uyumaktan alıkoyacak kadar kalıcı olabilen yoğun kaşıntıya neden olur. Bu kaşıntı, uyuz hastalığının en erken ve en yaygın belirtisidir. Vücutta bilinmeyen kaşıntılar ve alerjik kaşıntılar için Prof. Dr. İbrahim Saraçoğlu’nun önerisi yulaf samanı veya siyah üzüm çekirdeğidir.

Bir bardak suyun içine bir tutam kurutulmuş yeşil yulaf samanı ekleyip ortalama 5 dakika kadar kaynamaya bırakın. Süre sonunda, ılımaya bırakıp suyunu süzün. Bu suya pamuk batırarak uyuzlu bölge üzerine uygulayın. Bu yöntemi haftada 3 kez tekrarlayın.

Yulaf samanı yöntemi yanında, siyah üzüm çekirdeği de kaşıntılar için etkilidir. Bir kase yoğurdun içine havanda dövülmüş bir tatlı kaşığı siyah üzüm çekirdeğini ekleyip karıştırın. Bu karışımı, öğle ve akşam yemeklerinden 30 dakika öncesi yani günde 2 kere olmak üzere, aç karnına tüketin.

Uyuz İçin Hangi Sabun İyi Gelir?

Uyuz İçin Hangi Sabun İyi Gelir
Uyuz İçin Hangi Sabun İyi Gelir

Uyuz hastalığı tedavisi için kükürt sabunu ve Bıttım sabunu kullanılabilir. Her ikisi de uyuz hastalığı tedavisinde kullanılmakla birlikte egzama, sedef ve mantar gibi cilt hastalıklarda da kullanılabilir.

Uyuz Tedavisinde Katran İyi Gelir Mi?

Sarcoptes scabiei von hominis ismiyle bilinen virüsler uyuz hastalığına neden olur. En belirgin belirtileri arasında kaşıntı ve cilt dökülmesi gelmektedir. Genellikle sonbahar ve kış aylarında daha fazla görülen uyuz hastalığı bulaşıcıdır.

Uyuz tedavisinde katran sabunu işe yaramaktadır. Ardıç yağı içeren katran sabunu, uyuz hastalığı tedavisinin yanında, sedef hastalığı, saç dökülmesi, saç kepeklenmesi ve saç derisinde bit tedavisinde de etkilidir.

Uyuz Kaşıntısına Ne İyi Gelir Evde Çözüm?

Uyuz, Sarcoptes scabiei adı verilen çok küçük akarların neden olduğu bir cilt istilasıdır. Akarlar yumurtalarını bırakmak için deriye girerler. Yumurtalardan yeni böcekler çıkar ve kaşınarak cildin diğer bölgelerine yayılabilir. Uyuz, cinsel aktivite de dahil olmak üzere doğrudan, uzun süreli fiziksel temas yoluyla yayılır. Uyuz akarları insanlardan 24 ila 36 saat uzakta hayatta kalabilirler, bu nedenle çok daha az yaygın olmasına rağmen, yatak çarşafları ve giysiler gibi enfekte eşyalardan uyuz kapmak mümkündür. Uyuz kaşıntısı için aşağıdaki bitkisel yolları deneyebilirsiniz.

  • Uyuzlu bölge üzerine aloe vera jelini sürüp bir müddet bekletin. Bu işlemi 10 gün kadar tekrarlamanız gerekir.
  • Tuzlu su banyosu uyuz hastalığı tedavisine yardımcıdır.
  • Bir su bardağı beyaz sirkeyle suyu homojen bir kıvam elde edene kadar iyice karıştırın. Hazırladığınız bu karışıma pamuk batırıp, kaşınan bölge üzerinde yaklaşık 5 dakika tutun. 10-15 gün kadar olmak üzere ve günde 3 defa uygulayın.

Karbonat Uyuzu Öldürür Mü?

Karbonat Uyuzu Öldürür Mü
Karbonat Uyuzu Öldürür Mü

Uyuz hastalığı doğal çözümler arasında karbonatlı su yöntemi de bulunmaktadır. Hastalığın neden olduğu şikayetleri hafife indirmek için uyuzlu bölge üzerine günde iki kere karbonatlı suyu uygulamanız yeterlidir.

Kantaron Yağı Uyuz Hastalığına İyi Gelir Mi?

Kantaron Yağı Uyuz Hastalığına İyi Gelir Mi
Kantaron Yağı Uyuz Hastalığına İyi Gelir Mi

Kantaron yağı cilt üzerindeki mikropları arındırır ve iyileşme sağlar. Bu anlamda, kantaron yağı uyuz hastalığı tedavisinde de işe yarabilir.

Yorum yapın