Vajina Genişlemesi Bitkisel Çözüm

Kadın üreme organı vajinanın normalden daha fazla genişlemesi sonucunda ortaya çıkan bir sorundur. Normal vajina genişliği 2 cm civarındadır. Ancak bazı nedenlerden dolayı bu genişleme artmaktadır. Bunun en önemli nedeni doğumlardır. Doğum esnasında vajina 15 cm’ye kadar genişlemektedir.

Doğumdan hemen sonra vajinanın eski formuna dönmesi çok zordur. Doğumun kolay olması açısından vajina çevresine atılan kesikler her ne kadar sonradan dikilse de yine de bu daralma eski haline gelmemektedir.

Bununla birlikte çok etkili olmasa da cinsel ilişkilerin fazlalığı da bu genişlemeleri etkilemektedir. Ancak bu durum vajina genişlemesi üzerinde çok fazla etkili olmamaktadır.

Diğer birçok rahatsızlıkta olduğu gibi vajina genişlemesinde de bitkisel ürünler kullanılarak tedavi uygulanabileceği söylenmektedir. Ancak bu durum gerçeği yansıtmamaktadır. Bir doktora danışılarak sorun ortadan kaldırılmaya çalışılmalıdır.

Doktorun muayenesinin ardından en uygun tedavi seçilerek operasyon ve daraltma işlemi gerçekleştirmektedir.

 

Vajina Genişlemesi Nasıl Tedavi Edilir

 

Vajina Genişlemesi Nasıl Tedavi Edilir
Vajina Genişlemesi Nasıl Tedavi Edilir

 

Vajina genişlemesine etki eden bir diğer neden de yaştır. Yaşın ilerlemesi ile vücuttaki bütün uzuvlarda bir gevşeme ve sarkma meydana gelmektedir. Bu şekilde vajina da genişleyen bir organ olmaktadır.

Kadınlardaki kolajen doku farklılıkları da bu soruna yol açmaktadır. Bu dokular bakımından esnek olan kadınlarda daha erken yaşlarda da vajina genişlemesi görülmektedir. Böylece 20 yaşlarında bu sorunun tedavisine başlayan kadınlar bulunmaktadır.

Vajina daraltma tedavilerinde son yıllarda oldukça popüler olan bir yöntem olarak lazer tedavisi karşımıza çıkmaktadır. Vajinoplasti yöntemi ile vajina 5 ile 6 cm kadar bir boyutta daraltılabilir. 20-25 dakika arasında süren bu uygulamadan sonra hasta herhangi bir acı hissetmez ve günlük rutinlerine kolay bir şekilde geri dönebilir.

Özel bir pansumana da gerek kalmadan operasyon yapılan bölgenin yıkandıktan sonra kuru tutulması yeterli olmaktadır.

Diğer bir tedavi yöntemi ise peser olarak karşımıza çıkmaktadır. Kauçuk madde veya yumuşak plastikten oluşturulmuş bir peser vajinaya yerleştirilir. Birçok çeşidi olan bu cihazlar ile yapılan ameliyatlar da iyi sonuç vermektedir.

Bu ameliyat daha çok cinsel açıdan aktif olmayan, yaş ilerlemesi veya başka sebeplerden dolayı ameliyat olamayan kadınlar için uygun bir tedavi yöntemidir. Enfeksiyon ve aşınma olmaması için peserler belirli sürelerle değiştirilerek temizlenmelidir. Bu durumu engellemek için östrojen kremi de kullanılmaktadır.

 

Pelvik Taban Egzersizleri

 

Pelvik Taban Egzersizleri
Pelvik Taban Egzersizleri

 

Pelvik taban egzersizleri de vajina daraltması için uygun egzersizlerdir. Önemli bir konu olmasına rağmen birçok kadının tedavisinden çekinmesi dolayısıyla tedavi edilememekte ve kadının kendine olan güveninin kaybolmasına sebep olmaktadır. Bu gibi durumlarda egzersizler ile de bu sorunlar aşılmaktadır.

Vajinanın uzun süre genç ve sıkı kalması pelvik taban egzersizleri ile sağlanabilir. Ancak bu egzersizler kişinin kendi inisiyatifi ile yapılmamalıdır. Doktor veya fizyoterapistin yapacağı bir program ile bu egzersizler yapılmalıdır.

Her kadının biyolojik yapısının farklılığı ve günlük rutinlerinin farklı olması nedeniyle yapılacak olan egzersizler de her kadın için farklı olmaktadır. Günlük yaşantıdaki hareketliliğe bağlı olarak oluşturulan bu program doğru uygulandığında vajinada daralma olduğu görülecektir.

 

Vajina Daraltma Bitkisel Çözüm

 

Vajina Daraltma Bitkisel Çözüm
Vajina Daraltma Bitkisel Çözüm

 

Vajina daraltmaları için bazı bitkisel çözümler önerilse de bu durumun doğal yöntemler ile çözülmesi imkansız olarak bilinmektedir. Fiziksel bir sorun olan vajina genişlemesi için ancak cerrahi operasyonlar veya taban egzersizleri önerilebilir. Bunun dışında yapılacak veya kullanılacak hiçbir bitkisel ürün çözüm olmamaktadır.

Yorum yapın