Vajinal Kaşıntı Evde Bitkisel Tedavisi

Günümüzün yaygın kadın rahatsızlıklarından olan vajinal kaşıntı kadınların hayatını olumsuz bir şekilde etkileyen bir sağlık sorunudur. Çoğu kez büyük sıkıntıların habercisi olan vajinal kaşıntı hemen hemen her kadının başına gelen bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır.

Birçok sebebi bulunan vajinal kaşıntının en çok karşılaşılan sebebi kimyasal maddeler kullanımının sonucunda ortaya çıkmasıdır. Bunun yanı sıra alerjik reaksiyonlar da vajinal kaşıntı yaşanmasına sebep olmaktadır.


Her saatte kendini gösterebilen bu kaşıntılar kişinin günlük yaşantısını kötü etkilemekte ve yaşam kalitesinin düşmesine sebep olmaktadır.
Diğer birçok hastalık gibi vajinal kaşıntı da en çok gece saatlerinde kendini göstermektedir. Kişiyi uykudan uyandıracak kadar şiddetli olan kaşıntılar yaşanmaktadır. Bu olumsuz durumları yaşayan bireyler mutlaka çözüm yollarına başvurmalıdır.

 

Vajinal Kaşıntı Nedenleri

 

Vajinal Kaşıntı Nedenleri
Vajinal Kaşıntı Nedenleri


Kadınların sık sık yaşadığı anal rahatsızlıkların başında gelen vajinal kaşıntıların birden çok ortaya çıkma sebebi bulunmaktadır. Vajinal kaşıntının ortadan kaldırılması için öncelikle sebep olan durumların saptanması gerekmektedir.


Bu kaşıntıların sebebi çoğunlukla cilt hastalıkları olarak görülse de diğer önemli bir neden cinsel yollarla bulaşan hastalıkların sonucunda ortaya çıkmaktadır. Trikomonas ve genital siğiller gibi hastalıkların cinsel ilişki sebebiyle bulaşmasının ardından vajinal kaşıntılar sıklıkla görülmektedir.

Diğer bir önemli ve sık görülen neden ise mantardır. Mantar oluşumundan kaynaklanan enfeksiyonlar bu rahatsızlığın en önemli nedenlerinden biridir.

 

Vajinal Kaşıntıya Doğal Çözüm

 

Vajinal Kaşıntıya Doğal Çözüm
Vajinal Kaşıntıya Doğal Çözüm


Kadınların büyük rahatsızlık duyduğu vajinal kaşıntıların birçok tedavi yöntemi bulunmaktadır. Ancak kadın sağlığı açısından ilaç kullanımı yerine doğal yöntemler ile tedavi daha uygun olmaktadır. Vajinal kaşıntıyı gidermenin birçok doğal yöntemi bulunmaktadır.

Bu tedaviler düzenli bir şekilde uygulandığında hastaneye gitmeden bu sorundan sağlıklı bir şekilde kurtulmak mümkün olmaktadır.
Bu yöntemlerin başında buz torbası gelmektedir.


Buz Torbası: Bu sorunu yaşayan kadınların en çok uyguladığı ve en sağlıklı olan yöntemlerden biridir. Kaşıntının yüksek derecelere çıktığı gece saatlerinde bir buz torbası alarak kaşınan bölgeye kompres yapılmalıdır. Kaşıntıyı uzun bir süre geçirmenin yanında oldukça sağlıklı olan bir yöntemdir. Gece uygulanan bu yöntem ile rahat bir uyku çekmek mümkün olmaktadır.


Fesleğen: Vajinal kaşıntıları en aza indirgeyecek olan diğer bir ürün ise fesleğendir. Mucizevi bir bitki olan fesleğen birçok rahatsızlığa iyi geldiği gibi vajinal kaşıntılara da iyi gelmektedir. Antimikrobik, antifungal ve antibakteriyel olan fesleğen bitkisini kullanarak sağlıklı bir şekilde sorun çözülmektedir.


Su dolu bir kaba fesleğenler konduktan sonra kaynatılır. Kaynadıktan sonra demlenen fesleğen suyu günde iki kez içildiğinde bu sorun ortadan kalkmaktadır.

 

Vajinal Kaşıntı Elma Sirkesi

 

Vajinal Kaşıntı Elma Sirkesi
Vajinal Kaşıntı Elma Sirkesi


Kadınların korkulu rüyası haline gelen vajina kaşıntısını geçirmenin diğer bir yöntemi ise elma sirkesidir. Antibakteriyel ve antifungal özellikleri ile elma sirkesi birden çok rahatsızlığın kesin çözümü olarak karşımıza çıkmaktadır.


Mucizevi ürünler arasında olan elma sirkesinden 2 yemek kaşığı alınarak ılık bir suyla karıştırılır. Bu karışım ile vajina günde 2 kez yıkanır. 3 gün boyunca yapılan bu işlem ile kaşıntılardan tamamen kurtulmak mümkün olmaktadır. Elma sirkesinin doğal olmasına dikkat edilmelidir.
Elma sirkesinin etkili bir yöntem olduğu bilindiği için çoğu kez yanlış taktikler uygulanmaktadır. Elma sirkesini olduğu gibi vajina bölgesine dökmek daha büyük sıkıntılara yol açacaktır.

Vajinal kaşıntı için elma sirkesi uygulaması;


Elma sirkesini kullanmak isteyenler ya verilen kürü kullanmalı veya su dolu olan bir küvete bir çay bardağı kadar ekleyerek içine girmelidir. Bunların dışında yapılan uygulamalar zarar verici nitelikte olmaktadır.

 

Vajinal Kaşıntıyı Önlemek için Ne Yapmalı

 

Vajinal Kaşıntıyı Önlemek için Ne Yapmalı
Vajinal Kaşıntıyı Önlemek için Ne Yapmalı

 

  • Mantar oluşumunun önüne geçmek için anal yolların temizliğine önem verilmelidir.
  • Ayrıca da vajinal bölgenin kuru kalması ve el temizliği de mantar oluşumunu engellemektedir.
  • Vajinal kaşıntıyı yaşayan bireylerin çoğunda görülmese de stres de bir neden olarak görülmektedir. Çok nadir olarak görülen vulva kanseri ve stres de bazı kadınlarda vajinal kaşıntı oluşumuna sebebiyet vermektedir. Çok nadir görülse de yine de üzerinde durulması gereken problemlerdendir.
  • Vajina kaşıntılarının sık görülen diğer bir nedeni ise belli bir yaştan sonra kendini gösteren menopozdur. Menopoz oluşumuna bağlı olarak vücutta östrojen hormonu azalması görülmektedir. Bu hormonun azalması ile anal bölgede kuruluk, egzama, kontakt dermatit ve sedef gibi hastalıklar ortaya çıkmaktadır. Bu rahatsızlıkların oluşması şiddetli vajinal kaşıntılara sebebiyet vermektedir.

 

Vajinal Kaşıntıdan Korunmanın Yolları

 

Vajinal Kaşıntıdan Korunmanın Yolları
Vajinal Kaşıntıdan Korunmanın Yolları


Kadınların sıklıkla yaşadığı ve rahatsızlık duyduğu vajinal kaşıntıdan korunmanın birçok yolu bulunmaktadır. Bu rahatsızlığa yakalanmadan alınacak önlemler ile korunmak gerekmektedir.


Bu rahatsızlıktan korunmanın en önemli ve etkili yolu genital bölge temizliğinin yapılmasıdır. Vajinal duş yapılmamalıdır.
Kullanılan iç çamaşırlarının etkisi de büyük olmaktadır. İç çamaşırlarının temiz ve pamuklu kumaştan olması önem taşımaktadır. Kullanılan iç çamaşırları ve kıyafetlerin çok dar olmasından kaçınılmalıdır.


Çamaşırlar yıkanırken olabildiğince az kimyasal ürün ve az deterjan kullanılmalıdır. Bol suda uzun süre durulanan kıyafetlerin temizliği vajinal kaşıntıları önleyecektir.


Banyo yaparken kimyasal ürünlerden olabildiğince kaçınılmalıdır. Renkli ve kokulu sabunlar, duş jelleri ve vücut losyonları da bu rahatsızlığın ortaya çıkmasına sebebiyet vermektedir.


Sürekli temiz kıyafet ve vajinal bölge temizliğine dikkat edildiğinde bu soruna yakalanma riski oldukça düşecektir.

 

Hamilelikte Vajina Kaşıntısı

 

Hamilelikte Vajina Kaşıntısı
Hamilelikte Vajina Kaşıntısı


Riskli bir durumda olan gebe kadınlar da bu rahatsızlığa sık sık yakalanmaktadır. Ancak hem anne hem de bebek sağlığı açısından bu soruna yakalanan anne adaylarının doktorlarına başvurmaları gerekmektedir.
Hamilelik sürecinde gelişen durumların farklı ve tehlikeli olmasından dolayı tıbbi destek almak zorunluluk taşımaktadır.Yorum yapın