Varis Tedavisi Bitkisel Çözüm

Varis sonucunda bacaklarda ağrı, şişkinlik ve kılcal damar görüntülerinin artması gibi durumlar yaşanmaktadır. Bayanları bacaklarından oluşan bu görüntüler estetik açıdan olumsuz etkiler. Buna çözüm olabilecek bitkisel yöntemlerin arayışı içine girmektedirler.

Uzun süre oturma, uzun süre ayakta kalma, hareketsiz olma, kilonun ani artışı gibi sebeplere bağlı olarak görülmektedir. Ağrılar ve şişkinlikler varis sahibi olan kişileri çok rahatsız eder. Estetik olarak da bacaklarda oluşturduğu renkli damar görüntüleri pek sevilmez.

Hem erkeklerde hem de kadınlarda oluşan varis probleminin çözümleri arasında kullanılan bitkisel tedavi yöntemleri ile bacaklardaki kan dolaşımının arttırılarak damar oluşumunun önlenmesi amaçlanır.

Damarların oluşumunun önüne geçilmesi sayesinde yaşanan ağrı, kramp ve şişkinliklerin azaldığı görülmektedir.

Ekinezya çayı; bu çay varisli damarların oluşumunu ve ağrılarını azaltmak amacıyla önerilir.

Maydanoz suyu; 1 yemek kaşığı taze maydanozu kaynar suya ekleyip dakika bekleyin. Soğuduktan sonra sabahları aç karnına tüketilebilir.

At kuyruğu çayı; bu bitki iltihap azaltıcı özelliği sebebiyle tavsiye edilmektedir. Kılcal damarları da güçlendirmektedir. Bir su bardağı suya bir çorba kaşığı at kuyruğu otu koyularak dakika demlenmeye bırakılır. Haftada en fazla 3 kez günde 2 kez bir su bardağı olacak şekilde içilmesi tavsiye edilir.

Adaçayı; adaçayı bitkisi kadınlar için çok faydalı bir bitkidir ve kadın bitkisi olarak da tanımlanmaktadır. Bir bardak kaynar suya bir tutam adaçayını koyup 2 dakika beklettikten sonra süzüp içebilirsiniz.

At kestanesi; bu çayı hem içebilirsiniz hem de varisli bölgeye kompres yaparak ayaklarınızın rahatlamasını sağlarsınız. At kestanesi kılcal damarların oluşumunu önleyici içeriğe sahiptir. Bir bardak kaynar suya bir tutam at kestanesi bitkisi atarak 10 dakika demlendirmek iki hafta boyunca günde bir defa içmek gereklidir.

Çoban püskülü bitkisi; bu bitkinin içeriğinde yer alan bileşenler damarlardaki şişkinliği ve tıkanıklığı önleyici özelliklere sahiptir. Günde en az 100 mg tüketilmesi ile sağlık kazanılır.

Feridun Kunak Varis Tedavisi

Feridun Kunak varis tedavisi için at kestanesi kürünü önermektedir. Bu kürü uygulamadan önce duş almak ve varisli bölgeleri soğuk suyla yıkamak damarların büzülmesini ve kürün daha etkili olmasını sağlamaktadır.

At kestanesi kürü için gereken malzemeler; 1 fincan at kestanesi tozu, 2 parça aloe vera, 1/2 kg zeytinyağı.

Yapılışı: 2 parça aloe vera yaprağı parçalanarak derin kaba koyulur. İçine 1/20lt zeytinyağı boşaltılır. En son 1 fincan at kestanesi tozu da eklenerek rondoda pürüssüz hale getirilir. Hazırlanan karışım günde bir saat güneş altında tutulur ve toplam 15 gün boyunca bekletilir. Bu sayede yağ kullanılacak hale gelir.

Uygulama; Hazırlanan kür bacaklara aşağıdan yukarı olacak şekilde tatbik edilir.

Evde Varis Kremi Yapımı

Evde varis kremi malzemeleri;

1 yemek kaşığı ozonlanmış kantaron yağı

2 yemek kaşığı saf vazelin

1 yemek kaşığı at kestanesi yağı

1 yemek kaşığı limon çekirdeği yağı

1 yemek kaşığı üzüm çekirdeği yağı

Hazırlanışı; 2 yemek kaşığı vazelin benmari usulü eritildikten sonra içine büyün yağlar koyularak iyice karıştırılır. Hazırlanan karışım krem halini alır. Ağzı kapalı olarak muhafaza edilmelidir. Gece yatmadan önce varis olan bölgelere sürülerek varis çorabı giyilmesi durumunda kısa sürede rahatlama sağlandığı gözlenmektedir.

Limonla Varis Tedavisi

Bitkisel yollarla varisten kurtulmak mümkün olmaktadır. Birçok alternatif arasından size uygun olanı deneyerek sorunlarınızdan kurtulabilirsiniz. Limonla varis tedavisi de etkin olarak kullanılan bir yöntemdir.

Malzemeler;

1 bardak limon taze limon suyu

1 damla gül esansı

1 damla portakal çiçeği esansı

4 çay kaşığı bitkisel gliserin

Hazırlanışı; Limon suyu ve bitkisel gliserin iyice karıştırılır ve sonra yağlar eklenir. Sıvı halde bulunan karışım varis olan bölgeye günde iki kez uygulandığında olumlu sonuçlar alınmakatdır.

Varise İyi Gelen Egzersizler

Varise iyi gelen egzersizler:

  1. Parmak uçlarının üzerinde yukarıya yükselme hareketi: Günde en az 10 defa yaparak başlayıp 20 defaya kadar çıktığınızda kan dolaşımınızda hareketlilik sağlayarak varis oluşumuna engel olmanız mümkün olmaktadır.
  2. Bisiklet egzersizi: Yere sırt üstü uzanıp ayaklarınızı bisiklet sürer gibi yukarı aşağı hareket ettirin. Yaklaşık olarak 30 saniye hareketi yapıp dinlenin. Bu hareketi 2 dakika boyunca yaparsanız varis oluşumuna olan etkilerini görmeniz mümkündür.
  3. Bacakları düz bir şekilde duvara yaslama egzersizi: Yere sırt üstü uzanıp bacaklarınızı düz bir şekilde duvara dayayarak 2 dakika tutun.
  4. Squat egzersizi: Bu egzersiz başlangıçta biraz zorlayıcı olabilir. Dik bir şekilde ayakta durun ve kalçanızı altınızda sandalye varmış gibi dizlerinizden bükerek aşağı doğru çekin. Kalçanızı dışa doğru çekerek bu pozisyonu doğru olarak yapmanız önemlidir.
  5. Bacağı yukarı kaldırıp indirme egzersizi: Önce yere uzanın bir ayağınızı bükün diğerini düz bir şekilde bükülü ayağınız hizasında 10 saniye boyunca tutmaya çalışın. Zamanla havada tutma süreniz artar başlangıçta çok zorlamamanız tavsiye edilir.

Tüm bu egzersizleri düzenli olarak yapmanız sonucunda varislerden kurtulduğunuzu ve rahat ettiğinizi görebilirsiniz.

Yorum yapın